Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

ABD ile yeni gerilim: Rosneft'e yaptırım

ABD Maliye Bakanlığı, Rus petrol şirketi Rosneft’in Rosneft Trading SA adlı yan şirketine ve şirketin yöneticisi Didier Casimiro’ya Venezuela'yla alakalı faaliyetleri nedeniyle yaptırım kararı alındığını açıkladı. Şirket ana hisseleri dün Moskova borsasında yüde 5'e kadar değer kaybetti.

VOA'nın haberine göre, yaptırım kararına gerekçe olarak, şirketin ABD yaptırımlarını ihlal ederek Maduro hükümetiyle Venezuela ham petrolünün nakliyesi ve satışı anlaşmaları yapması gösterildi.

ABD gayrımeşru olarak gördüğü Maduro hükümetinin üzerindeki baskıyı arttırmak için devlet kontrolünde olan petrolün ihracatına bir süredir yaptırım uyguluyor.

Rosneft şirketi, Venezuela devletinin petrol şirketi PDVSA’nın son dönemlerdeki en önemli müşterisi durumunda. Rosneft’in geçtiğimiz ay Afrika’nın batısına 2 milyon varil ve 2019’un son çeyreğinde de en az 55 milyon varil petrolü dışarıya çıkardığı ifade ediliyor.

Şirket Venezuela’ya uygulanan yaptırımlara rağmen, Venezuela petrolünün özellikle Çin’e ve Hindistan’a satışında aracılık yaparak bir anlamda hükümet için cankurtaran görevi görüyor. Rus şirketinin PDVSA’ya milyarlarca dolarlık yatırım yaptığı ve bu dönemde birçok rafineride hisse satın aldığı bildiriliyor.

Bir süre önce Beyaz Saray’da Donald Trump’la görüşen Venezuela muhalefetinin lideri Juan Guaido yaptırım kararını bir zafer olarak niteledi ve "diktatöre destek veren kim olursa olsun bedelini ödemeye göze almalı" dedi.

Venezuela muhalefeti Rosneft’in ülkeyi Maduro ile bilikte talan ettiğini ve krizin derinleşmesinde pay sahibi olduğunu söylerken, hükümet de devlet şirketi PDVSA’ya uygulanan yaptırımların yasa dışı olduğunu ve Trump’ın Venezuela’nın uluslararası haklarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın ABD’nin Rosneft Trading’e yönelik yaptırımlarını kesinlikle kabul etmediğini duyurdu.

Washington’un dün Rus petrol şirketi Rosneft’in yan işletmelerinden biri olan Rosneft Trading’e uyguladığı yaptırımlar ile ilgili açıklama yapan bakanlık, Moskova'nın ABD’nin bu yaptırımlarını kesinlikle kabul etmediğini belirtti.

Sputnik'şn haberine gör açıklamada, "ABD’nin dış ekonomik ilişkilere engel oluşturarak ve Amerikan vizesi vermeyi reddederek Rusya'ya baskı yapma girişimlerinin sayısı 2011'den bu yana 80'e ulaştı. Yaptırımlar ile ilgili tutumumuz malum. Rusya, küresel hegemonya için çabalayan ABD'nin tüm dünyayı kendi iradesine bağlamaya çalıştığı tek taraflı kısıtlayıcı önlemlerini kesinlikle kabul etmiyor. Bu kısıtlamalar, Venezüella, Suriye, İran veya başka herhangi bir ülkenin meşru otoriteleri ile etkileşim dahil olmak üzere, Rusya’nın uluslararası meselelerindeki çizgisini etkilemedi ve etkileyemeyecek" ifadelerine yer verildi.

Rus Dışişleri, "ABD’li yetkililerinin idari kaynaklarını bu şekilde kullanılmasının ardında, çoğu zaman hayali ‘jeopolitik hedeflerinin’ yanı sıra dünya piyasalarında Rus üreticilerle adil rekabete dayanmayan Amerikan şirketlerine avantaj sağlama arzusu bulunuyor" vurgusunu yaptı.

19.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sokağa çıkma yasağı aile ilişkileriniz nasıl etkiledi?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi