Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da enflasyon düşük, faizler yüksek: "Faiz sıfıra çekilirse ne olur?"

Rusya’da kredi faizlerinin yüksek oluşu bazı uzmanlarca ekonomik sıçamanın önünü tıkayan başlıca nedenlerden biri olarak gösteriliyor. Komsomolskaya Pravda gazetesi, “Rusya Merkez Bankası, kredi faizlerini neden Avrupa’da olduğu gibi indirmiyor?” sorusuna cevap aradı. Enflasyon yüzde 4 civarıyken gösterge faizinin yüzde 6,25'in altına inmemesi tartışılıyor. 

Haberden bazı bölümler şöyle:

Enflasyon mu kredi mi önemli?

"Faizlerin çok yüksek olduğu yönündeki soruya Merke Bankası şöyle yanıt veriyor: “Biraz bekleyin. Önce enflasyonun üstesinden gelelim, sonra faizleri indiririz. Ancak bazı uzmanlar, bunun tam tersinin yapılması gerektiği görüşünde. 

Faiz oranı sıfıra çekilirse ne olur?

Tatyana Solovyeva adlı analist ‘ideal gelecek’ tablosu çiziyor. Tüm bankalar Merkez Bankası’ndan bedavaya kredi alacak. Tüm yatırımcılar kredi için bankalara akın edecek. Trilyonlarca ruble kredi alacaklar. Ülke genelinde fabriklar inşa edecekler. Maaşlar artacak. Vergiler ödenecek. 

Merkez Bankası’na göre ise bu gerçekçi bir tablo değil. Faizlerin aniden indirilmesi geri teperek, hiperenflasyon riskini doğurabilir. Bu da 20 yıl geriye gitmek anlaıma geliyor. Örneğin, enflasyonun yüzde 50’yi geçtiği Arjantin’de olduğu gibi. 

Neden bu Batı’da işe yarıyor, bize ise yaramaz?

Merkez Bankası, temkinli hareket etmekten yana. Rusya’ya benzeyen Çin, Hindistan, Brezilya gibi ülkelerin uyguladıklarına benzer politikalarla hareket ediyor. Bu ülkelerde ekonomik büyüme ABD’den yüksek, yıllık faiz ise yüzde 4-5." 

19.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sokağa çıkma yasağı aile ilişkileriniz nasıl etkiledi?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi