Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

İşte Moskova ve St.Petersburg Rusçası

Rusya'da çoğunluğun üzerinde mutabık olduğu bir gerçektir: "Hayat Moskova'da ve St. Petersburg'da pek çok bakımdan birbirinden farklı akar."  İki şehir de Rus şehri olmasına ve her iki şehirde Rusça konuşulmasına rağmen dil de "farklı akan" mecralardan biridir. Moskovalıların A dediği şeylere bazen "Piterliler" B der. İşte Adme portalının derlediği, iki şehirde farklı adlandırılan 7 nesne ve kavram.

1. Ekmek. Moskovalılar bizim "somun" tabir ettiğimiz ekmek türüne "baton" der. St. Petersburg'da yaşayanlar ise "bulka".

2. Cep. Kara yolu cebine Petersburglular tıpkı Türkler gibi "cep" der, yani "karman". Moskovalılar ise "bokovaya doroga" (yan yol).

3. İzmarit. Sigara izmariti Moskova'da "bıçok"tur. Kuzey başkentinde ise "habarik".

4. Matematik-mekanik fakültesi. Aynı fakülte Moskova Devlet Üniversitesi'nde "MEHMAT", St. Petersburg Devlet Üniversitesi'nde ise "MAHMET" şeklinde kısaltılır.
 
5. Çöp tenekesi. Moskova'da "bak", St. Petersburg'da "puhto".
 
6. Bizdeki "kovalamacayı" andıran oyuna Moskovalı çocuklar "saloçki", "Piterli" çocuklarsa "pitnaşki" der.

7. Yabancılar için önemli bir ipucu daha: Sıranın kimide olduğunu öğrenmek için Moskovalılar "Kto pasledni?" diye sorarken, Petersburglular "Kto krayni?" kalıbını kullanır.

17.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi