Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da mevduatın reel getirisi kalmadı, alternatif istikamet borsa

Rusya'da mevduat faizleri ortalama yüzde 5,92'ye kadar geriledi. Ekonomistler düşüşün enflasyon oranıyla eşit değere ulaşılana dek devam edeceği kanısında. Bu ise pratik açıdan kişisel birikimleri bankaya yatırarak gelir elde etme döneminin sonuna gelinmesi demek. Tıpkı Türkiye'de olduğu gibi, hem yerli para hem de döviz mevduatlarına verilen faizin minimuma inmesi, birikimi olanları borsa başta olmak üzere yeni mecralara yönlendiriyor. 

Mevduat faizlerinin düşünü tetikleyen, Merkez Bankası'nın anahtar faiz oranını yüzde 6,25'e kadar indirmesi oldu. Böylece ipotekler dahil olmak üzere krediler ucuzladı. Öte yandan mevduat geliri elde etme imkanı da azaldı. Konuyla ilgili bir değerlendirme yayınlayan RİA ajansının görüşüne başvurduğu ekonomistler, Merkez Bankası'nın düşük faiz politikasını sürdüreceğinden emin.

Ülkenin en büyük 5 bankasının bu ortamda mevduat hesaplarına verdiği faiz oranları ise oldukça düşük. Sberbank'ta oranlar yüzde 2,7 ile 4,5 arasıda iken, Alfa-Bank'tayüzde 5,1, Rosselhozbank'ta ise yüzde 6,4. Ekonomistler ilkbahar aylarında Sberbank başta olmak üzere bankaların oranları daha da aşağı çekeceği kanısında.

Mevduatın cazibesini yitirmesi ise genellikle bireysel yatırımcıların borsa enstrumanlarına yönelmesini beraberinde getiriyor. Gerçekten de son bir yılda 50-100 bin ruble gibi nispeten küçük miktarlarla yatırım yapanların sayısı iki kat artmış durumda. Borsa 2019 sonunda bailayan hızlı tırmanışını sürdürrerek rekor kırarken, analistler bu yıl Rusya'da borsadan "yüksek performans" bekliyor.

Küçük yatırımcının yönelebileceği bir diğer adres de yatırım fonu piyasası. Rusya 2015'ten bu yana vatandaşlarının bireysel yatırım hesabı (IIS) açmalarına izin veriyor. Bu araç da son yıllarda popülaritesi artan yatırım seçenekleri arasında.

22.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronavirüs yüzünden evde çalışma düzenine geçtiniz mi?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi