Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'nın rezervleri ne durumda? Dolar ve altın yükselişe geçti

Rusya Merkez Bankası uluslararası rezervlerinde doların payını yeniden artırmaya başladı. Ülkenin altın ve döviz rezervlerinde Haziran 2018-2019 döneminde doların payı yüzde 28'den yüzde 24,2'ye yükseldi. 

Rambler ajansının aktardığı Merkez Bankası raporuna göre, Rusya'nın uluslararası rezervlerinde aynı dönemde euro'nun payı yüzde 32'den yüzde 30,6'ya, sterlinin payı yüzde 6,3'ten yüzde 6'ya, yuanın payı yüzde 14,7'den yüzde 13,2'ye indirildi. Altının rezervlerdeki payı ise yüzde  16,8'den yüzde 19,1'e yükseltildi.

Bir yıllık dönemde Rusya'nın rezervlerinde yabancı para birimlerinin ve altının toplam hacminin 58,5 milyar dolar artışla 516,8 milyar dolara yükseldiği belirtildi.

Raporda, "Bu artış öncelikle Merkez Bankası'nın iç piyasadaki döviz alımlarından kaynaklandı. Rus kredi kuruluşlarından altın satın alımı ve altın fiyatlarındaki değişim de bu artışta rol oynayan diğer bir faktör oldu. Diğer yabancı para birimlerinin kurlarının dolar karşısındaki değişimi de kısmen etkide bulundu" denildi.

Rusya'nın uluslararası rezervlerinde belirtilen dönemde en fazla kazanç sağlayan aktiflerin yuan (yıllık yüzde 3,85) ve dolar (yüzde 1,84) olduğu açıklandı. 


13.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi