Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Putin’in telefonu Trump’tan gizlenmiş!

Rusya lideri Putin’in 2017 ocak ayında, başkanlığının ilk aylarında Trump’ı telefonla aradığı, ancak danışmanlarının kendisine haber vermediği ortaya çıktı. Bu skandal, ABD’li gazeteci Peter Bergen’in “Trump ve Generalleri: Kaosun Maliyeti” adlı kitapta ilk kez kamuoyuna yansıdı. 

Buna göre, 27 Ocak 2017’de Trump dönemin İngiltere Başbakanı Theresa May ile öğlen yemeğindeyken May, “Putin sizi aradı mı?” diye sordu. Trump net bir şekilde “Hayır, ondan telefon gelmedi” dedi.

Tam bu sırada Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı general Michael Flynn eğilerek, “Efendim bu görüşmeyi şu anda ayarlamaya çalışıyoruz, Başkan Putin birkaç gün önce aradı. Ama sizin programınıza almayı henüz başaramadık” dedi.

Bu yanıta kızan Trump, “Şaka mı yapıyorsun? Vladimir Putin aradı ve sen beni görüştürmedin mi? Nasıl böyle bir saçmalık düşünürsün?” diye tepki gösterdi.

Flynn’ın “Biliyorsunuz pek çok telefon geliyor ve kiminle görüşeceğinizi düzenlemeye çalışıyoruz” sözleri Trump’ı yatıştırmadı.

O dönemde Beyaz Saray'da bir grubun, Trump'ın Putin ile ilişki kurmasını ve Rusya ile yakınlaşmayı engellemek için çaba gösterdiği de kitapta anlatılıyor. 

Trump bu olaydan bir gün sonra Putin ile bir saat süren bir  telefon görüşmesini yaptı. İki liderin ilk telefon görüşmesi 14 Kasım 2016’da Trump seçildikten hemen sonra yapılmıştı.

Trump, Putin’i “yeryüzünde bizi yok edebilecek tek adam” diye nitelediği ve danışmanlarıyla bu skandalı daha sonra değerlendirdiği belirtildi. Trump’ın danışmanlarından birine, “Bu nasıl bir saçmalık! Putin beni arıyor ve siz bağlamıyorsunuz! Sizin ne yaptığınızı anlamıyorum” diye çıkıştığı belirtildi. 

4.1.2020

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi