Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'da hangi yatırım kazandırdı?

Döviz, ruble, hisse senedi, tahvil, değerli metaller, bitcoin... Rusya’da son bir yılda farklı yatırım araçlarının getirisi ne kadar oldu? RBC, 2019 yılında en çok kazandıran yatırım türlerini mercek altına aldı.

RBC'nın görüşlerine başvurduğu uzmanlar, 2019 yılında piyasaları etkileyen başlıca faktörün FED'in faiz indirme kararı olduğunu vurguladı. Rusya Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 7,75'ten yüzde 6,25'e düşürmesinin, ruble cinsinden hisse senetlerini banka mevduatına göre daha cazip bir yatırım aracı haline getirdiği belirtiliyor.

Tahvil

Dokuz yıl vadeli Rus dolar tahvilleri 2019'da en fazla tercih edilen yatırım araçlarından biri oldu. Federal tahvillere yatırım yapanlar geçen sene iki haneli gelir elde etti. "Russia 43" tahvilleri ruble cinsinden yıllık yüzde 21-22, 30 yıl vadeli tahviller yüzde 28 kazanç getirdi. 

Rus hisse senetleri

Rus hisse senetleri 2019 yılında dünyada en fazla kazandıran hisse senetleri arasında yer aldı. Ruble endeksli Moskova Borsası yüzde 28 büyürken, dolarla işlem gören RTS endeksi yüzde 45 büyüme kaydetti. Gelişmekte olan ülke piyasalarında aynı dönemde hisse senetleri dolar cinsinden ortalama yüzde 25 kazandırdı.

Döviz


Ruble 2019'da dolar karşısında yüzde 11,5 değer kazandı. Analistler, rublenin değer kazandığı ve ruble mevduat faizlerinin düştüğü dönemde dolar ve euro'ya yapılan yatırımların ise çok karlı olmadığına dikkat çekiyor.

Bitcoin

Bitcoin 2019 yılında dolar cinsinden yüzde 80, ruble cinsinden yüzde 70 değer kazandı. 

Değerli metaller

2019 yılında altın, ticaret savaşları ve dünya merkez bankalarının faiz indirimlerinin etkisiyle önemli miktarda değer kazandı. Geçen sene altın fiyatları dolar cinsinden yüzde 18 arttı. Ancak kurun yükselmesinden dolayı, altın yatırımının reel getirisinin yüzde 6'yı geçmediği belirtiliyor.

1.1.2010
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi