Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Putin'in yardımcısından büyüme reçetesi: "Devlet baskısı azalmalı"

Rusya'da "ekonomiyi düzlüğe çıkarmaya" yönelik formül arayışları sürüyor. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yardımcısı Andrey Belousov ekonomik büyümenin sağlanabilmesi için üç çeşit önlem alınması gerektiği fikrini dile getirdi. 

Belousov'a göre, öncelikle borç alma maliyetlerinin düşürülmesi, bunun için de faiz oranının yüzde 5'e çekilmesi gerekiyor. İkinci grup önlemler yatırım ikliminin iyileştirilmesine odaklanmalı. Bu başlıkta Belousov, girişimcilerin "siloviki" tabir edilen kolluk kuvvetlerinin baskısından korunması gerekliliğinin altını çiziyor. 

Kremlin yetkilisine göre, ekonomik büyümeyi hızlandıracak üçüncü yöntem, iş dünyasının teknolojiye erişiminin arttırılması ve işletmelerin uzman kadroları istihdam edebilmesi için gerekenlerin yapılması olmalı. Belousov Rus ekonomisinde özellikle mavi yakalı uzman açığı olduğuna dikkat çekiyor.

Devlet İstatistik Servisi Rosstat'nın verilerine göre, Rusya ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,7 oranında büyüdü. Ekonomik Kalkınma Bakanlığı bu oranı yüzde 1,9 seviyesinde bekliyordu. 

23.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronavirüs yüzünden evde çalışma düzenine geçtiniz mi?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi