Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Tüketici güven 4 yılın zirvesinde

Rusya’da halkın ekonomideki gidişata uyum sağlaması tüketici güven endeksini son dört yılın en yüksek seviyesine çıkardı. AC Nielsen şirketi, tüketici güven endeksinin 100 üzerinden 73 puana yükseldiğini duyurdu. Bu göstergede geçen seneye göre dört puan artış kaydedildi.

Şirketin raporuna göre, Rusya vatandaşlarının yüzde 79’u bugün ülkede ekonomik kriz olduğu görüşünde. Yüzde 23’lük kesim, “ekonomik kriz”in kendilerini en çok endişelendiren konulardan biri olduğunu söylüyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Nielsen Analiz ve Danışmanlık Bölümü Müdürü Marina Volkova, “Enflasyonun düşüşü ve gelirlerdeki artış, tüketici güveninde de yükselişe yol açtı. Rusya vatandaşları yeni gerçeklere alıştı. Diğer yandan ekonominin krizde olduğunu düşünen tüketicilerin sayısındaki artışı da göz önüne bulundurmak gerekiyor” dedi.

Rusya’da üçüncü çeyrekte emek piyasasındaki gidişata dair iyimser olan kişilerin sayısı artarken, alışveriş yapmaya hazır olduğunu belirten kişilerin oranı da yüzde 4 artışla yüzde 24’e yükseldi.

Araştırmaya göre, Rusya vatandaşlarının yüzde 34’ü önümüzdeki altı ayda mali durumunda iyileşme bekliyor. Bu oran da bir önceki çeyreğe göre yüzde 1 arttı. 

Diğer yandan ülkede harcamalarında tasarrufa giden kişilerin oranı da  Temmuz-Eylül döneminde yüzde 67’den yüzde 69’a yükseldi. Bu dönemde Rusya halkının yüzde 56’sı kıyafet, yüzde 52’si eğlence, yüzde 34’ü tatil, yüde 33’ü elektrik ve doğal gaz harcamalarını azalttı.

16.11.2019Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi