Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

“Türkiye S-400’lerden kurtulmazsa büyük olasılıkla yaptırımlar gelecek"

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, “Türkiye eğer S-400’lerden kurtulmazsa büyük olasılıkla yaptırımlara maruz kalacak” dedi. CAATSA yaptırımlarının Kongre’den partilerüstü şekilde büyük bir çoğunlukla geçeceğini belirten O’Brien Türkiye’nin yaptırımlarının etkisini hissedeceğini kaydetti.

VOA'nın haberine göre O’Brien, "Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a net olarak ilettik" ifadesini de kullandı.

O'Brien, bu açıklamaları Amerikan CBS televizyon kanalında yayınlanan "Face The Nation" adlı programda yaptı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı, “NATO’da S-400’e yer yok. NATO’da etkili bir Rus askeri siparişine yer olamaz. Bu mesaj Cumhurbaşkanı Washington’a geldiğinde de Başkan tarafından net bir biçimde iletilecek” dedi.

Robert O’Brien bununla birlikte, “Türkiye Avrupa’daki ortaklarımız ve bizim için jeopolitik olarak çok önemli bir rol oynuyor. Boğaz’ın iki yanından Karadeniz’e doğru uzanıyor. Romanya, Bulgaristan gibi NATO müttefikimiz olan Karadeniz'de güçleri var. Yani Türkiye’yi bir NATO müttefiki olarak kaybetmek Avrupa ya da Amerika için iyi olmaz” ifadelerini de kullandı.

‘‘ABD Türkiye’yi NATO’da tutmak için elinden geleni yapacak’’ diyen O’Brien, yönetimin Türkiye’yi NATO’da tutmasının her şeyden önceliki olduğunu söyledi.

O'Brien ‘‘Çok önemli bir rol oynuyorlar. Türkiye’yi bir müttefik olarak kaybetmek ne Avrupa ne de ABD için iyi bir şey olur. Onları NATO’da tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız’’ diye konuştu.

Ancak Temsilciler Meclisi Salı günü Ankara’ya Suriye’nin kuzeyinde Kürtler’in kontrolundaki topraklara yönelik operasyonundan dolayı yaptırım kararı almıştı.

Temsilciler Meclisi aynı gün Ermeni Soykırımını tanıyan sembolik bir tasarıyı geçirmişti.

Temsilciler Meclisi daha önce de Türkiye’yi Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almaması konusunda uyaran bir kararı geçirmişti.

Trump’ın yaptırımları veto edip etmeyeceği sorulduğunda O’Brien ‘‘Neler olacağını göreceğiz’’ dedi.

O’Brien, ‘‘Türkiye S-400’lerden kurtulmazsa yaptırımların etkisini hissedecek’’ diye konuştu.

11.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi