Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Zarfta maaşlar için 153 milyar dolar iddiası: "Dev şirketler de dahil oldu"

Rusya'da sadece küçük işletmeler değil, iş dünyasının devleri de maaşları "zarf içinde" veriyor. Federal Vergi Servisi FNS, 2 bin 500 kişinin üzerinde istihdama sahip bazı işletmelerin de kayıt dışı maaş vermek yoluyla vergi kaçırdığının tespit edildiğini duyurdu.

FNS Başkan Yardımcısı Svetlana Bondarçuk, Privoljski Federal Okrugu yetkilileri ile yapılan toplantı sonrasında, bölgede kimi vatandaşların harcamalarının beyan ettikleri gelirlerin çok üzerinde olduğunu gördüklerini söyledi. Örneğin Tataristan'da harcamalar gelirleri yüzde 44,8, Saratov'da ise yüzde 31,5 oranında aşıyor.

Bölgede bazı büyük işletmelerde beyan edilen maaşlar 11 bin 280 ruble (1000 TL) olan Rusya ortalamasının bile altında seyrediyor. Samara'da ise bordrolarda asgari geçim sınırının bile altında maaşlar görünüyor. FNS yetkilileri, yatırılan sigorta primlerininin de işletmelerin maaşları düşük göstererek vergi kaçırdığına işaret ettiğine dikkat çekiyor.

Rus basını önceki haftalarda, ülke genelinde "zarf içinde" verilen maaş miktarının yılda 10 trilyon rubleyi (153 milyar dolar) bulduğunu yazmıştı. Vatandaşlarsa bu durumdan devleti ve devlerin vergi politikalarını sorumlu tutuyor.

10.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi