Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'da gelecek 5 yılın gözdeleri

Rusya'da önümüzdeki beş yıl içinde en hızlı ekonomik büyüme oranını yakalaması beklenen bölgeler belirlendi. RBC gazetesinin Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tahminlerine dayandırdığı habere göre, ilk sıradaki Çukotka'nın 2024 yılına kadar yüzde 8,8'lik bir büyüme oranı yakalayacağı tahmin ediliyor.

En hızlı büyümesi beklenen diğer bölgeler yüzde 8,7 ile İrkutsk ve yüzde 6,1 ile Amur vilayetleri.

Tahmini büyüme hızı bakımından ilk 10'a giren diğer federal bölgeler Magadan (yüzde 5,4), Moskova (yüzde 4,9), Ulyanovsk (yüzde 4,8), Yakutistan (yüzde 4,5), Yamalo-Nenets (yüzde 4,5), Yaroslavl (yüzde 4,2) ve Adıge Cumhuriyeti (yüzde 4,1) oldu.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı uzmanları tahminlerini bu bölgelerde hayata geçmesi planlanan yatırım projelerinden elde edilecek sonuçlara dayandırıyor. Bu projeler büyük ölçüde yeraltı zenginlikleri, imalat, makine yapımı, farmasötik, kimya, ticaret ve inşaat sektörlerinde.

2024 yılına kadar tüm ülkede en kötü büyüme performansı göstermesi beklenen federal bölge Sahalin. Bölge ekonomisinin 5 yılda yüzde 33 küçüleceği tahmin ediliyor. Küçülmenin sebebi ise bölgede devam eden petrol ve doğal gaz çıkarma faaliyetlerindeki hacimsel düşüş.

7.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi