Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'da kaç kişi vatandaşlık aldı?

En büyük kanayan yaralarından biri olan nüfus azalması sorununun önüne geçmek için formül arayışlarını sürdüren Rusya, ülkeye daha fazla göç çekmek adına yeni önlemlere başvuruyor.  Ülkede 2019'un ilk yedi aylık döneminde ölümlerin sayısı doğumların 210 bin kişi üzerine çıkarken, ülke sadece 154 bin kişilik göç aldı.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 2018 yılının ilk sekiz ayında 173 bin yabancı Rusya vatandaşlığına geçti. 2019'da ise bu sayı 221 bine yükseldi.

Rusya'nın nüfusunu 144 milyon seviyesinde tutmayı başarması için, 2025 yılında ülke nüfusunun yüzde 15,3'ünün, 2100'e gelindiğinde en az yüzde 60'ının göçmenlerden ve onların çocuklarından oluşması gerektiği belirtiliyor. 

Hükümetin hedefi, göç miktarını 2020 yılında yüzde 49 arttırarak 441 bine çıkarmak. 2024 yılı hedefi ise 500 bin.

Hükümet önceki gün yeni bir adım atarak "VKS" tabir edilen kalifiye beyaz yakalıların 1 yılda Rusya vatandaşı olabilmesine imkan tanıyan bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Buna göre, 74 meslek dalında uzmanlık sahibi yabancılar, arzu etmeleri durumunda 1 yılda "Rusyalı" olabilecek. Dahası, hükümetin hazırladığı ikinci bir düzenleme sayesinde bu kişilerin kendi uyruklarından vazgeçme zorunluluğu da ortadan kaldırıldı.

Rusya'nın en çok ihtiyaç duyduğu uzmanlarsa sağlık, mühendislik ve sanayi alanlarında çalışanlar.


4.10.2019

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi