Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Göçmen karşıtlığı neden yükselişte?

"Rusya halkının yüzde 72'si ülkenin göç almasından memnun değil." Levada şirketinin kısa süre önce açıkladığı anketin sonuçları bu yönde. Peki nüfus açığıyla mücadele eden ve kimi uzmanlara göre tek çıkış yolu göç almak olan ülkede bu olumsuz bakış nereden kaynaklanıyor? Komsomolskaya Pravda gazetesi konuyu ünlü gazeteciler Oleg Kaşin ve Nikolay Svanidze ile değerlendirdi.

Oleg Kaşin, ülkedeki göçmen karşıtı atmosferin sebebi olarak insanların yaşam koşullarının kötüleşmesine işaret ediyor. Rusya'da işler yolunda iken kimseyi pek rahatsız etmeyen Orta Asyalı göçü, Kaşin'e göre, işte bu yüzden şimdilerde "göze batıyor".

Nikolay Svanidze ise "İşlerimizi ellerimizden alıyorlar" diye şikayet edilen Orta Asyalıların çalıştığı işlere etnik Rusların itibar etmediğine dikkat çekiyor. Svanidze, göçmen işçiler olmadığı takdirde Rusya'da kimsenin sokakları süpürmeyeceğinden ve inşaatlarda çalışmayacağından emin.

Öte yandan, her iki gazeteci Orta Asyalı göçmenlere karşı toplumda bir tepki birikmesinde, göçmenlerin Rusçasının bozuk olması, başka bir dine mensup olmaları ve Ramazan ve Kurban bayramları sırasında ibadetlerinin sokağa taşması gibi unsurların da rol oynadığında hemfikir.

Ancak Svanidze de, Kaşin gibi göçmen karşıtlığının altında Rusların kendi yaşamlarına dair duyduğu memnuniyetsizliğin yattığını ve diğer etkenlerin tali meseleler olduğunu düşünüyor.

21.9.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi