Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da benzin fiyatları ve vergiler halkı araba kullanmaktan soğuttu

Petrol ülkesi olan Rusya'da yeni bir araştırma insanların artan benzin fiyatları nedeniyle araba kullanma fikrine soğuduğunu gösterdi. Devlete bağlı VTsİOM'un anketine katılanların yüzde 47'si benzin maliyeti nedeniyle direksiyon başına geçmekten kaçındıklarını söyledi. 

İnsanları özel otomobil kullanmaktan uzaklaştıran diğer sebepler arasında yüzde 16 ile "vergiler ve sigorta maliyetleri", yüzde 15 ile "maddi problemler ve tasarruf yapma isteği", yüzde 14 ile "trafik" ve yüzde 7 ile "düşük yol kalitesi" yer alıyor.

Ankete göre, Rus ailelerin yüzde 67'sinin evinde en az bir otomobil var. Bu ailelerin yüzde 18'inde ise otomobil sayısı birden fazla. Erkeklerin yüzde 78'i otomobil kullanırken, kadınlar arasında bu oran yüzde 34.

Her gün otomobil kullandığını beyan edenlerin yüzde 22'si, istemeleri durumunda en az bir günü otomobilsiz geçirebileceklerini söylüyor. Otomobilden vazgeçememe sebepleri arasında ilk sırada yüzde 22 ile "işe otomobille gidiliyor olması" var. "Çocukları okula götürme mecburiyeti" yüzde 14 ile ikinci sırada. Yüzde 8'lik bir kesim ise "rahatlığı" sebebiyle otomobilden vazgeçemiyor.

Son olarak, katılımcıların yüzde 43'ü otomobilden vazgeçmeleri durumunda ulaşım için ilk tercihini bisikletten yana kullanıyor.

21.9.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi