Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya iftiharla sunar: 1,5 trilyon dolar!

Rusya Doğal Kaynaklar Bakanlığı, petrol ve doğal gaz rezervlerinin toplam değeriyle ilgili son verileri açıkladı. Buna göre, 2018 sonu itibarıyla rezervlerin piyasa değeri 93,4 trilyon ruble, yani 1,455 trilyon dolar civarında. 2017 sonunda bu değer 55,2 trilyon ruble olarak hesaplanmıştı.

Rusya'nın doğal kaynakları arasında en büyük pay 74,5 trilyon ruble ile petrole ait. Ülkenin sahip olduğu petrol rezervinin dolar cinsinden değeri ise 1 trilyonun üzerinde. Bu değer ayrıca Rusya'nın GSMH'sinin yüzde 71,7'sine karşılık geliyor.

Konuyu haberleştiren Kommersant gazetesi, petrol rezerv miktarının son bir yılda yüzde 8,7 arttığına, parasal değerinin yüzde 73 yükseldiğine dikkat çekiyor.

Diğer yandan Rusya'nın altın rezervleri son 19 yılın en yüksek seviyesine çıkmış durumda.

ABD’nin yaptırımları sonrası alternatif yatırımlara yönelen Rusya, altın fiyatlarındaki artış nedeniyle rezervlerinde ciddi artış sağladı. Bloomberg’in haberine göre, Rusya’nın altın rezervleri son 10 yılda dört kat arttı. 

Sadece son bir yılda Rusya’nın sahip olduğu altın rezervlerinin değeri, yüzde 42 artışla 109,5 milyar dolara yükseldi. Böylece Rusya’nın rezervlerinde altının payı 2000 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. 
 
Rusya Merkez Banksı son bir yılda dünyada en fazla altın satın alan merkez bankası oldu. Merkez Bankası, 2018’de toplam rezervlerdeki doların payını yüzde 45,8’ten yüzde 22,7’ye düşürürken, altının payını yüzde 18,1’e yükseltmişti.

Öte yandan Rusya Merkez Bankası, 30 Ağustos 2019 itibariyle uluslararası rezervlerinin 530 milyar 500 milyon dolar olarak açıklamıştı. 2018 yılında Rusya'nın rezervleri tüm yaptırım baskılarına rağmen 35 milyar 800 milyon dolar artmıştı.
 
20.9.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi