Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Medvedev mesai saatine dair Sovyet yasasını iptal etti ama tartışması sürüyor

Rusya'da son dönemde gündemde olan, günlük çalışma süresinin sekiz saatin altına indirilmesi konusunda hükümet cephesinden "izahat" geldi. Rossiya 24 televizyon kanalında bir programa katılan Başbakan Yardımcısı Konstantin Çuyçenko, günlük mesainin sekiz saatle sınırlandırılmasını öngören 1917 tarihli kararnamenin iptalinin durumu değiştirmeyeceğini, zira mesai saatinin Çalışma Kanunu ile belirlendiğini ve bu konunun hükümetin yetkilerinin dışında olduğunu söyledi.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev 11 Eylül günü bir direktif imzalayarak Sovyetler Birliği döneminden kalan ve ekonomik kalkınmanın önünde engel teşkil eden bazı yasaların iptal edilmesi emrini vermişti. İlk Sovyet hükümetinin çıkardığı ve çalışma saatini 8'e indiren kararname de bu kapsama giriyor. 

Medvedev ayrıca haftada dört gün mesai düzenine geçilmesine de "şartlar oluşursa" destek vereceğini söylemişti. Devlete bağlı kamuoyu yoklama kuruluşu VTsİOM'un anketine göre,  halkın yüzde 48'i dört günlük çalışma haftasına geçilmesi fikrine karşı çıkıyor.  Anket katılımcılarının yüzde 29'u fikre olumlu baktığını, yüzde 17'si bu konuyu önemsemediğini söylüyor. Bu konuda kararsız olanların oranı yüzde 6.

14.9.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi