Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'ya tavsiye: 'Petrol parasını verimli kullanmanın yolu Norveç modeli'

Danimarka merkezli Norde Bank için çalışan Rus ekonomistler, "petrolden elde edilen gelirleri etkili biçimde kullanmak için en uygun yolun Norveç modeli olduğunu" ileri sürdü.

Tatyana Yevdokimova ve Grigori Jirnov adlı ekonomistlerin Rusya'nın varlık fonu politikasını değerlendirdiği çalışmasında, petrol ve doğal gaz satışından elde edilen bütçe fazlası parayı etkili biçimde kullanmak için Norveçlilerin yaptığı gibi geniş bir portföye yayılan yatırımlara ihtiyaç olduğu belirtildi. 

Norveç'in petrol gelirlerini değerlendirdiği varlık fonu, parayı "yastık altında" tutmak yerine çok sayıda ülkeden şirket ve kağıtlara yatırım yaparak ilave gelir elde ediyor. Varlık fonu politikasında Norveç modelini örnek alma konusu Nisan ayında hükümet çevrelerince de dile getirilmişti.

Norveç Varlık Fonu 1 trilyon doları aşan büyüklüğüyle dünyanın en büyük varlık fonu. Fonda biriken para Norveç'in gayri safi milli hasılasının 2,5 katı. Hükümetin her yıl fonun yüzde 4'ünü kullanma hakkı var. 2019 itibarıyla fonun yüzde 69'u uluslararası şirket, yüzde 28'i tahvil ve yüzde 3'ü gayrımenkul varlıklarda tutuluyor.

13.9.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi