Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"İlk çocuk" yardımına zam

Nüfusu azalan, demografik krizin önünü almaya çalışan Rusya, çocuk yapanlara parasal destek için kesenin ağzını bir kez daha açtı. Rusya'da ailelere ilk çocuk için yapılan para yardımları bütçesi arttırılıyor. Yeni üç yıllık bütçede söz konusu yardım için tahsis edilen kaynağın üç katına çıkarılması planlanıyor.

Bu sayede şu anda 11 bin 200 ruble seviyesindeki ortalama aylık yardım miktarı 2020'de 12 bin rubleye (1050 TL), 2021'de 12 bin 300 rubleye ve 2022'de 12 bin 600 rubleye çıkacak. İlk çocuk yardımının miktarı bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor.

2020 yılında ilk çocuk yardımı kapsamında ailelere ödenecek toplam para miktarı 150 milyar ruble (13 milyar TL). 2019'da bu amaçla ayrılan para 50 milyar ruble idi. 2020 yılında uygulamadan 1 milyon civarında ailenin yararlanması bekleniyor. 2019'da bu sayı 379 binde kalmıştı.

İlk çocuk yardımından faydalanabilmek için çocuğun 3 yaşından küçük olması, anne-babanın toplam gelirinin ise yaşadıkları bölgedeki asgari geçim sınırının iki katından fazla olmaması şartı aranıyor.

İzvestiya gazetesinin görüşüne başvurduğu uzmanlar, bu tür yardımların yoksullukla mücadeleye katkı sağlayacağı, ancak nüfus krizini çözmeye yetmeyeceği görüşünde. Zira Rusya'nın karşı karşıya olduğu asıl problem, 1990'larda ortaya çıkan "demografik çukur" nedeniyle şu anda doğum yapacak yaştaki kadın sayısının düşük seyretmesi.

10.9.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi