Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'da yerel seçime doğru: Hangi bölgede kimin şansı yüksek?

Rusya'da halk 8 Eylülde ksımi yerel seçimler için sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Seçmenler 16 federal bölgede valileri, 13 bölgede de yerel yönetim meclislerini seçecek. Seçimlerde, halen görevi başında bulunan 3 valinin yanı sıra, valilik görevini vekaleten yürüten 13 isim yeniden aday oldu. Moskova'daki yerel meclis seçimi ise, muhaliflerin protesto gösterileri yüzünden ön planda olacak. 

16 adayın 10'u iktidar partisi Birleşik Rusya'dan. Diğer 6 aday seçimlere bağımsız girse de, esasen Birleşik Rusya'nın desteğine sahip isimlerden oluşuyor.

Kommersant gazetesi için tahminlerini paylayan Sivil Toplumu Geliştirme Vakfı (FoRGO) yetkilileri, Başkortistan, Zabaykal, Kursk ve Kurgan vali vekillerinin seçimi kazanma ihtimallerinin yüksek olduğunu belirtiyor. Altay, Astrahan, Vologda ve Volgograd'da ise seçimlerin ikinci tura kalabileceği tahmin ediliyor.

Birleşik Rusya'nın muhalefette olduğu Habarovsk bölgesinde daha fazla güç kaybetmesi bekleniyor. Şu anda bu krayda vali koltuğunda Jirinovski'nin partisi Liberal Demokrat Parti'den (LDPR) bir isim oturuyor.

St. Petersburg Siyaset Vakfı'nın başkanı Mihail Vinogradov da pek çok bölgede halkta bir memnuniyetsizlik olduğunu kabul etmekle birlikte, bunun seçimlere ne şekilde yansıyacağının şimdilik belirsiz olduğunu kanısında. Vinogradov'a göre, memnuniyetsizler Birleşik Rusya'nın adayının karşısındaki adayı destekleyebileceği gibi, sandığa gitmemeyi de tercih edebilir. 

ForGO analistleri ise Birleşik Rusya'nın seçimlerden yine en büyük parti olarak çıkacağından emin. Moskova'da protestoların da sandık sonucunu etkilemesi beklenmiyor. Levada Center'ın anketi, protestolara katılan kesimin büyük bir olasılıkla sandığa gitmeyeceğini gösteriyor. Tek bir taktik üzerinde uzlaşamamak, muhalefetin işini güçleştiren bir diğer etken.

Levada'ya göre, Moskova'da katılım yüzde 30'u aşmayacak. Ancak bunun sebebi protestolardan ziyade, çoğunluğun mevcut yönetimin politikalarını desteklemesi ve seçimlere ilgi göstermemesi. 

23.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi