Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da resmi veriler "En çok Çinli turistler para harcıyor" diyor ama...

Yılın ilk çeyreği itibarıyla Rusya'da en çok harcama yapan turistler Çinliler oldu. RBC gazetesinin Merkez Bankası raporlarına dayandırdığı habere göre, Çinli turistler Ocak-Mart döneminde Rusya'da 264 milyon dolar para harcadı. Banka yetkilileri, bu miktarın bir yıl öncesine kıyasla 1,7 kat arttığına dikkat çekiyor.

2017 ve 2018 yıllarında Rusya'da en çok para harcayan yabancı ülke vatandaşları Ukraynalılar olmuştu. Rusya'nın güney komşusundan gelenlerin harcamaları bu yıl yüzde 11 azalarak 190 milyon dolara indi.

İlk beşteki diğer ülkeler 189 milyon dolarla Kazakistan, 90 milyon dolarla Kırgızistan ve 83 milyon dolarla Özbekistan. RBC yazarları, yılın ilk aylarında turizm sezonunun henüz başlamamış olması nedeniyle Avrupalı ülkelerin listenin ilk sıralarına giremediğine dikkat çekiyor.

Merkez Bankası'na göre, ilk çeyrekte yabancı turistlerin ülkede bıraktıkları toplam para 1,9 milyar dolar. Ancak bu miktar, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4 daha düşük.

Öte yandan, turizm sektörü temsilcileri Merkez Bankası'nın Çinli turistlerle ilgili verilerine şüpheyle bakıyor. Zira Çin'den gelen turistlerin bir kısmı, ülke içinde "kayıt dışı şemalara göre" alışveriş yapıyor. 

Bazı turlar vergi kaçırmak niyetiyle maliyetin altında bedellerle satılırken, aradaki fark, Rusya'da fiyatları şişirilmiş belirli mağazalarda yapılan alışverişlerle kapatılıyor. Dahası, Çinliler ödemeleri genellikle Çin menşeili ödeme sistemi WeChat Pay ile yapıyor. Bu sistem ise Rus makamlar açısından hiç de şeffaf değil. Sektör temsilcilerine göre, harcanan para, görünenden çok daha yüksek.

2019'un ilk çeyreğinde Rusya'ya gelen Çinli turist sayısı 342 bin oldu. Bunların 163 binlik bölümü ülkeye turistik amaçlarla gelmiş. Çinli turistler Rusya'yı vizesiz ziyaret edebiliyor.

22.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi