Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'dan kaç öğrenci yurt dışında eğitim görüyor? İlk tercih hangi ülke?

UNESCO verileri son 3 yılda Rusya'daki lise mezunlarının yüzde 1,5'inin üniversite eğitimi için ülke dışına çıktığını gösteriyor. 2018 yılında yabancı bir üniversiteye giren Rusya vatandaşlarının sayısı 57 bini buldu. 

Rus öğrencilerin ülke dışında üniversite eğitimi için en çok tercih ettiği dallar işletme, marketing, mühendislik ve bilişim. Bununla birlike, gazetecilik ve psikoloji gibi beşeri dalları seçenler de var.

UNESCO verileri, öğrencilerin eğitim amacıyla hangi ülkelere gittiğine dair bir bilgi sunmuyor. Ancak konuyu haberleştiren Gazeta.Ru'nun görüşüne başvurduğu uzmanlar, Rusya vatandaşlarının eğitim için en çok tercih ettiği ülkenin Kanada olduğuna dikkat çekiyor. Rus öğrencilerin en fazla tercih ettikleri diğer iki ülke ise Hollanda ve İsviçre.

Bir dönem öğrenciler açısından da oldukça popüler olan İngiltere ise, iki ülke arasındaki ilişkilerin gerginleşmesinden sonra bu sıralamada dördüncü sıraya kadar geriledi. İngiltere geçen sene, Rusya ile arasındaki yüksek öğrenim denklik anlaşmasının askıya alınmasını gündeme getirmişti.
 
İsviçre ya da ABD gibi ülkelerde üniversite eğitimi görmenin maliyeti ise yıllık 50 bin doları bulabiliyor. Rusyalılar açısından Kanada ve Hollanda gibi ülkeleri cazip kılan etkenlerin başında maliyet geliyor. Örneğin Hollanda'da yıllık 8-10 bin euroya üniversite okumak mümkün.

19.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi