Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Uçakların derdi kuşlar: Rusya'da modern ve geleneksel çözüm arayışları

Rusya'da Ural Havayolları uçağının kuş sürüsüne çarptıktan sonra mısır tarlasına acil iniş yapması, kuşların uçaklar için yarattığı riski bir kez daha gündeme getirdi. Bu sorun son dönemde İstabul'un yeni havaalanı için de sık sık gündeme geliyor.

Rus haber portalı Business FM, uçakların kuş sürülerinden nasıl korunabileceğine yanıt aradı. 

Uzmanlara göre, uçakları kuş sürülerinden korumak için kalkış ve iniş güzergahlara yakın çöplüklerin tasfiye edilmesi kabul gören yöntemlerden bir tanesi.

Batılı ülkelerde yaygın bir diğer yöntem ise havaalanı çevresinde yırtıcı kuş beslemek. Bu kuşlar uçaklarla sık sık çarpışan martı, güvercin ve karabatak gibi türlerin doğal düşmanı.

Rusya'da ise yırtıcı kuş yetiştiriciliği yok olmaya yüz tutmuş durumda. Vadim Mişin adlı yetiştiriciye göre, tüm ülkede bu işi yapan insan sayısı 50'den daha az. En çok kullanılan kuş türü ise şahin.

Bu yöntemde, hava kontrolörleri ihtiyaç anında, havaalanı bünyesinde istihdam edilen şahin terbiyecisiyle iletişime geçiyor. Terbiyeci elindeki avcıyı, kuşların yoğunlaştığı bölgeye salıyor.

St. Petersburg'daki Pulkovo Havalimanı'nın ise bir ornitoloji, yani kuş bilim servisi var. Burada uzmanlar kuşların göç takvimlerini takip ederek olası tehlikelere karşı önlem alınmasına yardımcı oluyor. Ancak Pulkovo kuş sürülerini dağıtmak için yırtıcı kuşlar yerine, caydırıcı akustik cihazlar kullanıyor.

Moskova'daki havalimanları ise şahin görünümlü dronlarla deneyler yapıyor. Zira martı sürülerinin dağılması için bazen şahin siluetini görmeleri yeterli.

19.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi