Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da KOBİ'ler 18 milyon kişiyi aştı, toplam istihdamda çeyreği buldu

Rusya'nın en büyük bankası Sberbank, ülkede küçük ve orta boy işletmelerde çalışan kişi sayısının 18,3 milyon olduğunu açıkladı. Bu sayı ülkedeki toplam istihdamın yüzde 25,6'sına eşit. 
 
Sberbank verilerine göre, KOBilerde çalışanların yarıdan fazlası 10 federal bölgede yoğunlaşıyor. KOBİ'ler arasında en yüksek istihdam yüzde 31,4'lük pay ile ticaret alanında. İstihdamın yüzde 15'lik bölümü ise imalat sektöründe. İnşaat sektörünün payı yüzde 10.

KOBİl'erin istihdamın yükünü en fazla sırtladığı bölge St. Petersburg. "Kuzey başkenti"nde toplam istihdamın yüzde 37,5'ini KOBİ'ler karşılıyor. İkinci sırada yüzde 34,8 ile Novosibirsk var. Moskova ise yüzde 34 ile üçüncü sırada.

KOBİ'lerin en az istihdam sağladığı bölgeler, yüzde 3'ün altına kalan oranlarla Çeçenistan ve İnguşetya.

Devlet Başkanı Vladimir Putin, seçildikten sonra yayımladığı Mayıs talimatında, KOBİ'lerde çalışanların sayısının 2024'ten önce 25 milyona çıkarılması için gerekli önlemlerin alınmasını istemişti. Uzmanlar bunun mümkün olduğunu, ancak ekonomide yapısal değişiklikler gerektirdiğini belirtiyor. 

Son verilere göre Türkiye'de istihdamın yüzde 72,7'si KOBİ'lerden geliyor. KOBİ'lerin yatırımdaki payı yüzde 58,3, ihrattan aldığı pay ise yüzde 55,1, üretim katma değerleri yüzde 50,6.

23.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da 2020 için ekonomik beklentiniz nasıl?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi