Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da bakanlıktan 'af' önerisi: "Bira yeniden 'alkolsüz içki' sayılsın"

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, biranın yasal olarak alkollü içki kategorisinden çıkarılmasını teklif etti. Bakanlığın önerisi "Perakende Ticareti Geliştirme Strateji Belgesi"nde yer alıyor.
.
Yetkililer, 2019-2025 yıllarını kapsamına alan belgenin kısa zamanda hazır hale geleceğini ve ilgili kurumlarla paylaşılacağını duyurdu. 

Belgenin ilgili kısmının muhafaza edilmesi durumunda bira, 2011'den önce olduğu gibi yine alkollü içki kategorisinin dışında kalabilir. Biranın yasal terim olarak yeniden "alkolsüz içki" sayılması, satışına dair bazı sınırlamaların da kaldırılmasını beraberinde getirecek. 

Rusya'da içki reklamlarında insanlar rol alamıyor. Ayrıca bu ürünler gece vakti satılamıyor. Alkollü içkilerin stadyumlarda satılması da yasak. Son dönemde şirketler "alkolsüz bira" reklamları yayınlatarak bu yasağı deliyor. 

Devlet İstatistik Servisi Rosstat verileri, biranın "içki" kategorisine alındığı 2011 yılından sonra ülke çapında üretiminin yüzde 20 düştüğüne işaret ediyor. Rusya'da yıllık bira üretimi 800 milyon dekalitre civarında.

Bakanlığın teklifinin yasalaşması için aralarında Sağlık Bakanlığı'nın da bulunduğu bir dizi kurumdan onay alınması gerekiyor. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın teklife sıcak bakmadığı belirtiliyor.

23.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da 2020 için ekonomik beklentiniz nasıl?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi