Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

"Gelirine göre trafik cezası öde!"

Yıllardır Finlandiya'da başarı ile uygulanan bir ceza sistemi Rusya'nın gündeminde... Moskova Belediyesine bağlı Trafik Planlama Merkezi (TSODD) hız ihlali cezalarının sürücünün gelirine, ya da otomobilin bedeline endekslenmesini önerdi.

Govorit Moskva radyosuna bir demeç veren TSODD Başkan Yardımcısı Aleksandr Yevsin, dünyadaki pek çok ülkenin aksine Rusya'da hız ihlaline verilen para cezalarının caydırıcı olmaktan uzak olduğunu söyleyerek cezaların arttırılmasını istedi.

Konuyu haberleştiren Rossiyskaya Gazeta'nın görüşüne başvurduğu uzmanlar, uygulamanın dünyada örnekleri olduğunu belirterek bir Nokia yöneticisinin Helsinki'de yediği trafik cezasını hatırlatıyor.

50 km/s hız sınırı olan yolda 100 km/s ile giden yönetici 100 bin euro tutarında trafik cezasına çarptırılmıştı.

Ancak aynı uzmanlar Finlandiya'nın yüksek ortalama gelire ve şeffaf bir vergi sistemine sahip bir ülke ve bu ülkelerde ceza bir kere kesildikten sonra bundan kaçmanın olanaksız olduğunu, uygulamanın bu özellikleri taşımayan Rusya'da beklenen sonucun alınmasının zor olduğunu belirtiyor.

Bir başka "Finlandiya" örneği 2015'te şu haberle medyaya taşınmıştı:

"Finlandiya’da Reima Kuisla isimli milyoner iş adamına kesilen trafik cezası, ülkede uygulanan ‘gelir düzeyine göre ceza’ uygulamasını yeniden gündeme getirdi. Kuisla, 80 kilometre hız sınırı olan yolda 102 kilometreyle gittiğinin tespit edilmesinin ardından 54 bin Euro  para cezasına çarptırıldı.
 
Bahis ve emlak sektörlerinde faaliyet gösteren milyoner, gelen cezanın ardından isyan etti. Kişisel Facebook hesabından cezaya ait belgeyi paylaşan ve sisteme yönelik eleştirilerde bulunarak Finlandiya’dan ayrılmayı düşündüğünü belirten milyoner iş adamı, ülkesinde pek destekçi bulamadı.

Kuisla’ya uygulanan cezayı destekleyenlerin yaptığı eleştiriler arasında ‘ülkeden kaçmanın korkakça olduğu’ bulunuyor. Kuisla’nın aldığı ceza trafikte ilk sabıkası değil. Milyoner, 2013’de yine hız sınırını aştığı için 63 bin Euro  ceza aldı. Mahkemeye başvuran Kuisla cezayı 5 bin Euro  olarak ödedi. Finlandiya’da trafik cezalarıyla ilgili rekor ise 2002’ye ait. Helsinki’de motosikletiyle hız sınırını aşan Nokia’nın yöneticisi, yıllık geliri 11.5 milyon euro  olduğu için 94 bin euro para cezası ödedi.

New York Times’a konuşan komiser Pasi Kemppainen, “Bu sistemin temeli 1920’li yıllara dayanıyor. Sistemin getirdiği cezalar yüksek olabilir ancak bunlar yalnızca bu cezaları karşılayabilecek olan kişiler” yorumunda bulundu. Finlandiya’da ‘gelire göre ceza sistemi’, başlarda hırsızlık ve saldırı suçları için uygulamaya konuldu. 1970’den itibaren trafik cezalarında uygulamaya başlandı."

9.5.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi