Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Özelleştirme - devletleştirme... "Yaptırımlardan, otomotiv devi GAZ devlete dönebilir"

Kremlin'e yakınlığı ile bilinen ünlü Rus oligark Oleg Deripaska, büyük hissedarı olduğu otomotiv devi GAZ’ın, ABD’nin yatırımlarına maruz kalmasının ardından devlet kontrolüne geçebileceğini söyledi. ABD Maliye Bakanlığı’nın Rus otomotiv devi GAZ’a yönelik yaptırımlarının iptal edilmemesi halinde, şirketin kamulaştırılmasının gündeme gelebileceğini belirten Deripaska, “Ancak bu, binlerce kişinin işten çıkarılmasına yol açar” dedi.

ABD, Kremlin’e yakın isimleri hedef alan yaptırımlara oligark Deripaska’yı da dahil etme kararını geçen sene Nisan ayında yürürlüğe koymuştu.

Financial Times gazetesinin sorularını yanıtlayan Deripaska, “Rusya devleti, ABD’nin uyguladığı yaptırımlardan kazançlı çıkıyor. Kremlin, bir avcı gibi yukarıdan bakarak, bu arabanın daha ne kadar ileri gideceğini izliyor. Yaptırımlar özel sektöre zarar veriyor. Bu, ekonominin yüzde 70’i devletin elinde olan Rusya’da bürokratların daha fazla oyuncak sahibi olabilmesi için çok büyük bir imkan sunuyor” dedi. 

ABD, GAZ şirketine yönelik yaptırımların başangıç tarihini 6 Haziran 2019 tarihine ertelemişti. Yaptırımların yürürlüğe girmesi halinde, şirketin tüm partnerlerinin yaptırım kapsamına alınabileceğini belirten Deripaska, “Bu, şirketin iflasına ve kamulaştırılmasına yol açar” diye konuştu. 

GAZ şirketinde 40 binden fazla kişinin çalıştığını belirten ünlü oligark, şirketle bağlantılı tedarikçilerde çalışan 360 bin kişinin de yaptırımlar nedeniyle işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

18.4.2019


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi