Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rus tahılına kuraklık darbesi: Geçen yıl rekor kırdı, bu yıl rekolte düşüşü bekliyor

Rusya'da bazı bölgelerde yağış yetersizliği, geçen yıl rekor kıran tahıl hasatında bu yıl yüksek beklentileri zora soktu. Geçtiğimiz yıl 135 milyon tonluk rekor hasadın gerçekleştirildiği ülkede, uzmanlara göre bu yıl bu miktar 105 milyon tonda kalabilir. u anda Rusy dünyanın en büyük tahıl üreticisi durumunda.

Zirai analiz şirketi Sovekon hava koşullarının kötü seyretmesi üzerine toplam tahıl hasadı tahminini 188 milyon tondan 114 milyon tona çekti. Buğday hasadı tahmini de 72,5 milyon tondan 69,6 milyon tona çekildi.

Zirai Piyasa Konjoktürleri Enstitüsü (IKAR) da 114,7 milyon ton olan toplam hasat tahminini  112, milyon ton şeklinde revize etti. IKAR'a göre, buğday hasadı da 70,8 milyon tonda kalacak.

Ayrıca geçtiğimiz yıl toplam 52,4 milyon ton (40,2 milyon tonu buğday) olarak gerçekleşen tahıl ihracatı da Sovekon'un tahminine göre bu yıl 47,2 ton (36,9 milyon tonu buğday) seviyesinde kalabilir.

Konuyu haberleştiren Kommersant gazetesine konuşan uzmanlar hava durumu açısından bu haftanın kritik olduğunu söyledi. Eğer tahıl bölgelerinde bu hafta da yağmur yağmaz ise revize edilmiş tahminleri bir kere daha aşağı çekmek gerekebilir. Bu durumda toplam hasadın 105 milyon ton seviyesinde kalması olasılık dahilinde.

13.7.2018

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi