Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da 7 milyar dolarlık dev inşaat ihalesi 8 parçaya bölündü

Rusya’da uzun süredir gündemde olan, bazı Türk şirketleri dahil, inşaat sektörünün tüm yerli ve yabancı aktörlerinin pusuda beklediği “mega proje”lerden biri için ihaleye çıkıldı. Moskova-Kazan otoyolunun inşaat ihalesi için 27 Temmuz’da teklifler alınmaya başladı. 

Avrupa-Batı Çin kıtalararası otoyolunun parçası olan proje, sekiz ayrı parçaya (lot) bölünerek ihale edildi.

Rus devlet yol şirketi “Avtodor” tarafından açılan ihale M-12 olarak bilinen Moskova-Kazan otoyolunun 507,3 milyar ruble (yaklaşık 7 milyar dolar) inşa edilmesini öngörüyor.

İhale için başvurular 17 Ağustos günü saat 14’te sona erecek.

Toplam 729 kilometrelik proje sekiz parça olarak ayrı ayrı ihale ediliyor.

İhalede, inşaatın 30 Haziran 2024’te bitirilmesi öngörülüyor.

TürkRus.Com proje ile ilgili son gelişmeleri 29 Haziran’da şu haberle gündeme taşımıştı:

"Moskova-Kazan otoyol projesi için yeni tarih verildi. Karayolları kurumu Avtodor’un Genel Müdürü Vyaçeslav Petuşenko, otoyolu dört yılda inşa etmek istediklerini söyledi. 

Tass ajansının bildirdiğine göre, “Bu olağanüstü bir hedef, ama gerçekçi” diyen Petruşenko, projeye bir ay içinde, inşaat alanıyla ilgili hazırlıklara yıl sonuna kadar başlanmasının planlandığını belirtti.

Rus yetkili, otoyol inşaatının hedeflenen sürede tamamlanması halinde bunun Rusya ve SSCB tarihinde bir ilk olacağının altını çizdi. 

Moskova-Kazan otobanının ilk başta 2027'de bitirilmesi hedefleniyordu. Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, inşaatın 2024 yılına kadar tamamlanmasını teklif etmişti.

Moskova-Kazan otoyolu inşası projesi Devlet Başkanı Vladimir Putin'in direktifi üzerine hazırlanmıştı. Proje Avrupa ile Çin'in Batı bölgelerini birbirine bağlamamasını öngören uluslararası transit koridorunun bir parçası olarak tasarlanmıştı. “

28.7.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi