Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

"ABD yaptırımlarının bir sonraki hedefi" dendi, ruble yeniden sert düşüşte

Rusya ile ABD arasında yaptırım krizinin derinleşeceği haberleri ile ruble, öayıs sonundan beri dolar karşısında en düşük seviyeye indi. Cuma günü dolar 71,39 rubleye, euro da 80,26 rubleye kadar yükseldi. Bu dolar için 25 Mayıs'tan, euro için 6 Mayıs'tan beri en yüksek seviye oldu. Yaptırım haberleri ile petrol fiyatlarının yeniden 40 dolara düşeceği beklentisi de bundan etkili oldu.

Citibank Rusya baş ekonomisti İvan Çakarov, ABD'nin bir sonraki yaptırım paketinin hedefinin Rus rublesi ve devlet tahvili piyasası olacağını söyledi. Çakarov, yatırımcı kaçışı nedeniyle doların rubleye karşı yüzde 10 değer kazanacağı ve tahvil faizlerinin 100 baz puan artacağı öngörüsünü ileri sürdü.

Demokrat Parti Senatörü Bob Menendes Rusya'ya karşı yeni bir yaptırım paketi taslağını Çarşamba günü senatoya sunmuştu. Menendes'in girişimi, The New York Times gazetesinin Afganistan haberi üzerine geldi. Haberde Rusya'nın Taliban'a Amerikan askerlerine saldırı düzenlemeleri için destek teklif ettiği iddia edilmişti.

Yaptırım paketinde Rus ordusunda görevli askerler ve istihbaratçıların yanı sıra üst düzey bürokratlara ve devlet şirketi yöneticilerine ABD'ye giriş yasağı, mal varlıklarına el konulması ve ABD topraklarında finansal işlem yasağı getirilmesi önerisi de yer alıyor.

Rus uzmanlar ABD'nin tahvil piyasasını hedef almasından çok fazla endişe etmiyor. Zolotoy Monetnıy Dom Başkan Yardımcısı Aleksey Vyazovski, tahvil piyasasının derinlikli olmadığı ve Rusya bütçesinin bu piyasaya bağımlılığının düşük olduğu görüşünde.

Vyazovski, yeni yaptırım paketinde Rusya'nın SWIFT sisteminden çıkarılmasını ise beklemiyor.

4.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi