Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da 4 kişiden 1'i koronavirüse inanmıyor: "Çıkar çevreleri uydurdu"

Rusya halkının üçte biri Kovid-19'un tehlikeli bir hastalık olmadığına ya da salgının "çıkar çevrelerinin uydurması" olduğuna inanıyor. Yüksek Ekonomi Okulu'na (VŞE) bağlı uzmanlar tarafından gerçekleştirilen ankete göre, şüphecilerin en çoğunlukta olduğu yerler ülkenin güney bölgeleri.

"Koronavirüs salgınının uydurma olduğunu" düşünenlerin oranı yüzde 23,2 çıkarken tehlikenin abartıldığını düşünenlerin oranı yüzde 9,6. Bir başka deyişle, ülkede her 4 kişiden 1'i salgının varlığına inanmıyor.

VŞE analistleri, salgına inanmayanlarla inananların davranış biçimlerinin ciddi ölçüde ayrıştığına dikkat çekiyor. Salgının varlığına inanmayanlar akraba ziyaretlerine gitmekten ve gezintiye çıkmaktan büyük oranda kaçınmıyor. Bu kişilerin önemli bir bölümü de karantina önlemlerinin gereksiz olduğu kanısında.

Salgının varlığına inanlar ise karantina önlemlerine daha çok uyuyor. Bu kesimde önlemleri gereksiz bulanların oranı sadece yüzde 10.

Ankete katılanlar arasında bir arkadaşı, akrabası ya da tanıdığı koronavirüse yakalanların oranı yüzde 16,6. 20 Nisanda gerçekleştirilen benzer bir ankette bu oran yüzde 4,9 çıkmıştı.

29.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi