Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rus ekonomisi petrolsüz ne kadar dayanır?

Tüm dünyada olduğu gibi Rusya'da da koronavirüs salgınının düşüşe geçmesi sonrası ekonomik faaliyetlerin önündeki engellerin kademeli olarak kaldırılması bekleniyor. Peki Rus ekonomisi "iyileşme sürecini" nasıl geçirecek, kaynaklar yeterli mi? Komsomolskaya Gazeta sorunun yanıtını verilerde aradı.

Rusya'nın Varlık Fonu'nda biriken para 13 trilyon ruble (181 milyar dolar). Merkez Bankası'nın uluslararası rezervlerde biriktirdiği döviz ve altının değeri ise bunun birkaç katı: 562 milyar dolar. Rusya'nın borç yükümlülükleri ise bu paraya kıyasla oldukça düşük: 55 milyar dolar.

Maliye Bakanı Anton Siluanov, kriz nedeniyle bu yıl beklediklerinden daha az vergi toplamaları riski bulunduğunu, ancak ellerinde bu durumu telafi edecek enstrumanlar bulunduğunu söylüyor. Federal Vergi Servisi verilerine göre, sadece Nisan ayında toplanan vergiler üçte bir oranında, yani 800 milyar ruble düştü.

Ancak petrol gelirlerindeki kayıp da dikkate alındığında Rusya bütçesinin bu yıl 5 trilyon ruble, yani 70 milyar dolar açık vereceği tahmin ediliyor. Bu da devletin gelirlerinin dörtte birini kaybetmesi demek. Uzmanların ortak kanaati, bu koşullar altında Rusya'nın 3 ile 5 yıl daha dayanabileceği yönünde.

Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin'in hesabına göre, petrolün varli fiyatının 35 dolar düzeyinde seyretmesi durumunda devletin yıllık bütçe kaybı 3 trilyon ruble civarında gerçekleşecek. Petrolün fiyatının yükselmesi ise dünya ekonomisinin ne zaman toparlanmaya başlayacağı ile yakından ilgili.

ABD Enerji Bakanlığı'nın öngörüsü petrolün bu yılı 34 dolardan kapatacağı, 2021'de ise fiyatının 48 dolara yükseleceği yönünde. Rusya'nın bütçe denkliği yakalayabilmesi için petrolün fiyatı 42 doların altına inmemek zorunda.

26.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi