Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Her doktora ekstra 80 bin ruble

Başkan Putin, Rusya Federasyonu'nun bölge liderleri ve valilerle yaptığı telekonferansta halka seslendi ve halktan "Sabır ve dayanışma" istedi. Rus lider, salgınla mücadelede sıkı önlemlere sadık kalınmasını rica etti.

Putin, "Hepinizin desteği şart, zor günlerden geçiyoruz ama bunlar da geçecek. Ülkemiz geçmişte de benzer sorunlar yaşadı ve atlattı. Birlikte her zorluğu aşarız, aşacağız. Gelecek iki üç hafta tayin edici olacak" dedi.  

Zor durumdaki iş dünyasına özellikle işten çıkarmalara karşı daha fazla destek verilmesini, vergi kolaylığı sağlanmasını isteyen Rus lider, işini kaybedenlere de 3 ay süreyle 19 bin 450 ruble maaş ödenmesini istedi. 

Putin önemli bir açıklamayı da  sağlık çalışanları için yaptı.

Buna göre Rusya'da nisandan başlayarak üç ay boyunca koronavirüs tedavisinde görev yapan sağlık görevlilerine ek ödeme yapılacak.

Ödeme tutarı aylık olarak doktorlar için 80 bin ruble (7 bin 160 lira) , hemşireler için 50 bin ruble, stajyer hemşireler için 25 bin ruble, acil servis doktorları için 50 bin ruble, ambulans sürücüleri için 25 bin ruble olarak saptandı.

Rusya'nın elinde, her türlü senaryoya karşı yetecek mali imkanlar olduğunu söyleyen ve halka moral veren Putin "Her bölgede her bir hastanın canı için mücadele ediyoruz. Kaynakları sorumlulukla harcayın. Sağlık görevlilerinin hayatını kolaylaştırın. En çok onların desteğe ihtiyacı var" dedi. 

Putin'in açıklamalarından Sputnik'in derlediği bazı başlıklar da şöyle:

"Bir yorgunluk oluştuğunu anlıyorum zira çoğu kişi için sürekli dört duvar arasında bulunmak sıkıcı ve rahatsız edici bir durum.


Ekonomiyi durduramayız. Bölgeler arasındaki taşıt trafiğini, yük ve yolcu taşımacılığını kapatamayız, işletmelerin çalışmalarını kitleler halinde kısıtlayamayız. Bunun ne kadar yıkıcı sonuçlara yol açacağını anlamamız gerekir.

Kendimizden emin şekilde, tempolu ve profesyonel bir şekilde çalışacağız. Bunun için sürdürülebilir makro ekonomik durum, asgari devlet borcu, önceki yıllarda biriken rezervler sayesinde sağlam bir 'güvenlik yastığı', her türlü olası senaryodaki sorunları çözecek kaynaklar da dahil her şeye sahibiz. En nihayetinde, geçmiş yıllardaki krizleri aşarken kazandığımız deneyime de sahibiz."

Sağlık sisteminde oluşturulan rezervlerin, ek kapasitelerin tamamının gerekli olmamasını umacağız. Ancak şu anda her bölgedeki her bir kişinin hayatı için mücadele etmeye hazır olmalıyız. Bugün sağlık kuruluşlarındaki durumun iyileştirilmesi, kaynaklarının ve imkânlarının artırılması tüm bölgeler için ortak ve vazgeçilmez görevdir. Bu amaçlar doğrultusunda hastanelerin enfeksiyon birimlerinde ilave özel ve tam donanımlı yatakların tesis edilmesi için 33 milyar rublenin üzerinde kaynak aktarıldı. Ayrıca solunum cihazları, yoğun bakım ekipmanı, ambulans alınması için de yaklaşık 13 milyar ruble tahsis edildi. Tüm bunlar bu ay içinde bölgelere ulaşmaya başlayacak.

Doktorlar, hemşireler, sağlık personeli için de özel çalışma koşulları ve artan yük nedeniyle ek ödeme yapılmasını kararlaştırdık. Federal bütçeden bunun için 10 milyar rubleden fazla kaynak ayrıldı ve en kısa sürede bölgelere ulaşacak. İnsanlar, bu ödemeleri zamanında, gecikme olmaksızın almalı."

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi