Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

4 günlük çalışma haftası

Rusya'da daha önce "iyi günlerde" de tartışılan, ama hükümetin son noktayı koymadığı haftada 4 gün çalışma fikri koronavirüs salgını nedeniyle kendiliğinden hayata geçiyor. Vedomosti gazetesi, pek çok işletmenin kısa çalışma haftası rejimine geçtiğini yazdı. Haftada 5 yerine 4 gün çalışacak şirketler arasında petrokimya devi Sibur ve RJD, yani Rusya Demir Yolları da var.

Gazetenin görüşüne başvurduğu uzmanlar, 5 yerine 4 gün çalışmanın personelde yüzde 20'lik bir azalmaya karşılık geldiğine dikkat çekiyor. Ancak genel kanı, uygulamanın şimdilik sadece ofis çalışanlarını ve hizmetlileri etkileyeceği yönünde.

Hukukçular ise 4 günlük çalışma rejimine geçebilmek için işverenlerin çalışanlarla ilave sözleşme imzalamak zorunda olduğunu hatırlatıyor. Aksi takdirde işveren, çalışanları en az 2 ay öncesinden bilgilendirmekle yükümlü.

2019 yazında dönemin başbakanı Dmitri Medvedev 4 günlük çalışma rejimine geçilmesini önermişti. Ancak ekonominin zarar göreceği fikrinin kabul görmesi üzerine öneri rafa kalkmıştı.

9.4.2020 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi