Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Suudi Arabistan'dan Putin'e sert cevap geldi, petrolde 'umut zirvesi' ertelendi

Rusya Devlet Başkanı Putin'in dün petrol piyasasındaki son gelişmeler hakkında yaptığı açıklamaya Suudi Arabistan'dan cevap geldi. Suudi Dışişleri, Putin'in sözlerinin "doğruluktan yoksun olduğunu" iddia etti.

Bu sert açıklamanın ardından Rusya ile Suudi Arabistan arasında pazartesi günü yapılması beklenen petrol zirvesinin bir sonraki haftaya ertelendiği bildiriliyor.

Bu açıklama, Rus liderin Suudi Arabistan'ı kast ederek, sorunu "partnerlerimizin kaya gazı üreten rakiplerden kurtulma girişimi" diye nitelemesi üzerine geldi.

ABD, kaya petrol üretiminin en yüksek olduğu ülke olarak, petrol fiyatlarının düşmesi durumunda bu alanda üretim yapma karlılığını yitiren ülke olarak biliniyor. 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan, OPEC+ anlaşmasından çıkmak ve Amerikalı rakiplerden kurtulmak gibi bir planları olmadığını savundu. Suudi yetkili, bu iddianın "doğruluktan yoksun olduğunu" söyledi. 

Bin Farhan, tam aksine Suudiler ve diğer 22 ülkenin üretimi azaltma teklifini Rusya'nın reddettiğini savundu.  Suudi bakan, Rusya'nın hala "dopru kararı alacağını umut ettiğini" kaydetti.

20 dolara kadar düşen Brent petrolü, Trump'ın uzlaşma ihtimali açıklamaları sonrası 35 dolara kadar çıkmıştı. Bugün ise 34,6 dolar civarında seyrediyordu. Ancak fiyatlar Aralık 2019'daki 66 dolarlık fiyatın oldukça altında. 

4.4.2020


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi