Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Kredi borcu ertelemek için 27 bin başvuru: "3. çeyrekte normale döneriz"

Rusya Merkez Bankası, bir aylık resmi tatilin ülke ekonomisinde yıllık bazda yüzde 1,5-2 kayıp yaratmasını beklerken, salgının etkileri atlarılırsa 3. çeyrekte ekonominin normal dinamiklerine döneceğini umuyor. Ayrıca Merkez Bankası, koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik olarak zor duruma düşen vatandaşlara sunulan kredi borcu erteleme imkanının kötüye kullanılmaması çağrısında bulundu.

Bu açıklamaları yapan Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, içinde geçilen süreçte kredi borçlarını gerçekten ödeme imkanı bulunmayan vatandaşların bu haktan yararlanmaları gerektiğini açıkladı.

Bankalara kredi borcu erteleme talebiyle yaklaşık 27 bin başvurunun yapıldığını belirten Nabiullina, 2 bin 100 başvuruya olumlu yanıt verildiği söyledi. 

Rusya'da vatandaşların ve KOBİ’lerin 1 Nisan 2020 tarihine kadar aldıkları kredilerden doğan borçlarının ertelenmesini öngören tasarı Duma’da kabul edilmişti. 2019'a kıyasla gelirlerinde yüzde 30 ya da daha fazla azalma olanlara 30 Eylül'e kadar erteleme için önümüzdeki günlerde düzenleme yapılması bekleniyor. 

Diğer yandan Merkez Bankası, nisan ayında vadesi gelen kredi borçlarının bu ayki ödemesinin, bir aylık resmi tatile rağmen bankalara yapılması gerektiğine hükmetti. Bankalar için ilk çalışma günü 6 Nisan pazartesi olacak.
 
4.4.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi