Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Yandex'ten anlık takip: 'Evde kal' çağrısına en az Moskova'da uyuluyor

Rusya'da bilişim şirketi Yandex, hangi bölgelerde insanların çağrılara uyarak evde kaldığını, hangi bölgelerde ise uyarıları kulak arkası ettiğini gösteren bir "izolasyon endeksi" geliştirdi. Şirketten yapılan açıklamada, endeksin çalışma prensibi olarak Yandex kullanıcılarının şehir içindeki hareketlerinin izlenmesine işaret edildi.

Buna göre, servis kullanıcıların şimdiki hareketleri ile salgından önceki hareketlerini karşılaştırıyor. İşe gidiş ve dönüş saatlerine hareket biçimi ne kadar az değişmişse, insanların evde kalma çağrısına o kadar az uyduğu sonucuna varlıyor ve düşük endeks puanı veriliyor.

Servis 30 Mart Pazartesi günü nüfusu 1 milyonun üzerindeki şehirlerde endeks değerinin 2,9 olarak ölçüldüğünü açıkladı. Pazar günü ise endeks değeri 3,6 olarak okundu, yani insanlar Pazar gününü büyük oranda evlerinde geçirdi.

Yandex verilerine göre, sokağa çıkmama çağrılarına en çok riayet edilen bölgeler Krasnoyarsk (3,8), Nijniy Novgorod (3,6), Omsk (3,6) ve Perm (3,5) şeklinde sıralanıyor. Moskova'da ise endeks değeri 3.3.

Yandex'in servisi nüfusu 100 binin üzerinde olan bütün yerleşim birimlerini kapsıyor. Şirket yetkilileri, daha küçük yerleşim birimlerini de kapsama almak için çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Endekse bu bağlantıdan ulaşılabilir.

3.4.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi