Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Çöp dökmek için bile QR kodu

Moskova’da, vatandaşların koronavirüs nedeniyle uygulanan karantina kararına uyup uymadığını kontrol etmek amacıyla belediyenin QR kod kullanımına geçmeye hazır olduğu belirtildi. Kommersant’a göre, vatandaşlar dışarı çıkmaları gerektiği her zaman QR kod alacak ve polis tarafından durdurulursa bu kodları gösterecek. Çöp dökmek veya köpek gezdirmek gibi istisnai sebeplerden dışarı çıkılacağı zamanlarda dahi kod almak gerekecek.
 
Eho Moskvı radyosunda konuşan Moskova Belediyesi Enformasyon Teknolojileri Dairesi Başkanı Eduard Lısenko, kent sakinlerinin karantinaya uyup uymadığının denetlenmesi için QR kod sistemine geçileceğini ifade etti.
 
Sputnik'in haberine göre Lısenko’ya göre, bunun için belediyenin mos.ru sitesinde bir sistem kuruldu. Sisteme kayıt olamayanlara, çağrı merkezinden uzmanlar yardım edecek. QR kod uygulamasına, kent yönetiminin ilgili düzenlemeyi kabul etmesinin ardından geçilecek.
 
Kodları, karantina sırasında görev yapacak polislerin kontrol etmesi bekleniyor.
 
Lısenko, Eho Moskvı’ya yaptığı açıklamada kimlerin kod alması gerektiği konusunda bir bilgi vermedi ve ayrıntıların belediyenin şu an hazırlık aşamasındaki belgelerinde belirtileceğini kaydetti.
 
Kommersant’a göre, vatandaşlar dışarı çıkmaları gerektiği her zaman QR kod alacak ve polis tarafından durdurulursa bu kodları gösterecek. Çöp dökmek veya köpek gezdirmek gibi istisnai sebeplerden dışarı çıkılacağı zamanlarda dahi kod almak gerekecek.

Koronavirüs hastalarını gözetim için cep telefonu uygulaması geliştirildi
 
Lısenko’ya göre, koronavirüs bulaşan ve evde tedaviyi seçen kişilerin denetlenmesi için de bir cep telefonu uygulaması geliştirildi. Henüz test aşamasındaki uygulamanın kullanımına yarın geçilebilecek. Uygulamaya, Google Play’den ulaşılabilecek.
 
Ayrıca uygulamanın kullanılabileceği bir telefona sahip olmayan ya da uygulamanın geliştiricilerine kişisel verilerinin aktarılmasını istemeyenlere belediye akıllı telefon vermeye hazır. Tahsis edilen telefonlar ise daha sonra iade edilecek.
 
Rusya’da salgının merkezi olan Moskova’da pazar günü kısmi karantina edildi. Vatandaşlar sadece yakınlardaki market veya eczaneye gidebilecek, acil tıbbi yardım görebilecek ve evin 100 metre uzağına kadar mesafede köpeklerini gezdirerek çöp çıkarabilecek.
 
Rusya’nın güneydeki sekiz bölgesinde de Moskova’daki gibi karantina kararı alındı. Böylece Rusya’nın 80 bölgesinden 60’ı kısmi karantinaya girmiş oldu. Bazı bölgelerde vatandaşlar sadece özel izinle dışarı çıkabiliyor, bazılarında da vatandaşlara sadece bireysel izolasyon tavsiye ediliyor.
 
Rusya’da koronavirüs vaka sayısı 2 bin 777 olarak açıklandı. Gün içinde 440 artış görüldü. Şimdiye kadar 24 kişi hayatını kaybetti.

1.4.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi