Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Akıl oyunları: Rusya-OPEC anlaşması uzatılırsa petrol ve rubleye ne olur?

OPEC'in Rusya ile imzaladığı üretimi kısma anlaşmasının bozulmasından sonra petrol fiyatları son 5 yılın en düşük seviyesini gördü. Citigroup'un yayınladığı bir tahmine göre, Suudilerin fiyat savaşının devam etmesi durumunda en kötü senaryoda Brent petrolün fiyatı 17 dolara, Rus Ural petrolünün fiyatı da 5 dolara kadar düşebilir.

Ancak 24 Marttan itibaren Brent kısmi bir artış kaydederek 27 doları geçti. Haziran anlaşmalarından da perşembe sabahı 30 dolarlık fiyat görüldü.  Peki OPEC+ tabir edilen üretimi kısma anlaşması yenilerirse fiyatlar nasıl bir seyir izler? Moskovski Komsomelts uzmanlara bu soruyu yöneltti.

Ulusal Enerji Güvenliği Vakfı'ndan İgor Yuşkov, OPEC+ anlaşmasının uzatılması konusunda bir belirsizliğin hakim olduğuna işaret ediyor. Ancak anlaşmanın uzatılması durumunda, petrolün varil fiyatı 40-45, hatta 50 dolara kadar yükselebilir. Bu durumda dolar kurunun da 70 rublenin altında inmesi olası.

Devlet Şirketi Finam'dan Sergey Drozdov ise yakın gelecekte varil fiyatının 31 dolara çıkacağı kanısında. Sonrasında ise 35-36 dolarlık fiyatlar görülebilir. Bu durumda Drozdov'un dolar kuru beklentisi 82 ruble, fiyatların daha da istikrara kavuşması durumunda ise 68 ruble.

Otrkritiye Broker'dan Timur Nigmatullin de yıl sonu petrol fiyatını 50 dolar olarak tahmin ediyor. Nigmatullin'in dolar kuru öngörüsü de 64-69 ruble bandında.

26.3.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi