Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Moody's: "Rusya fırtınayı atlatır"

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's, petrol ihracatçısı ülkeler arasında dış şoklara en dayanıklı ülkelerden birinin Rusya olduğunu vurgulayarak moral verdi. Moody's'e göre, yüksek döviz rezervlerine ve esnek bir kur rejimine sahip olması, Rusya'yı dayanıklı kılan etkenler arasında.

Ajansın değerlendirmesine göre, harcamaları kısmayı bilen ve düşük petrol fiyatına rağmen üretimi arttırma kapasitesine sahip olan ülkelerin "yaklaşan fırtınayı" atlatma şansı daha fazla.

Kuruluşun Baa3 reyting notunu verdiği Rusya'nın yanı sıra dayanıklı görülen diğer petrol üreticileri Aa3 ile Katar, Ba2 ile Azerbaycan, Baa3 ile Kazakistan ve A1 ile Suudi Arabistan.

Moody's analistleri bütçeleri iyi durumda olan bu ülkelerin, para birimlerinin dolar karşısında değer kaybedeceği bir senaryoya hazır olduğu görüşünde. Buna karşın, en çok güçlük yaşayacak petrol üreticileri Umman, Bahreyn, Irak ve Angola şeklinde sıralanıyor.

COVİD-19 virüs salgını ve OPEC+ anlaşmasının bozulmasından sonra petrolün varil fiyatı 2003 yılından bu yana kaydedilen en düşük seviyeye gerilemişti. 24 Mart itibarıya Brent marka petrolün varil fiyatı 27,05, WTI'ın ise 23,7 dolar.

26.3.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi