Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'da ölü sayısı 43'e çıktı

CANLI BLOG //  Rusya'da cumartesi sabahı açıklanan son verilere göre, 434'ü Moskova merkezde olmak üzere 582 kişiye daha koronavirüs teşhisi kondu. Böylece hasta sayısı ülke genelinde 4 bin 731, bşkentte ise 3 bin 357'ye yükseldi. Son 24 saatte 9 kişi hayatını kaybetti. 168 kişi ise iyileşti. 

Ölüm vakalarının 7'sinin Moskova'da, birinin Kostroma'da, birinin de Primorski krayda olduğu açıklandı
 
Bu arada ülke çapında durumlar kuşkulu bulunan ve karantina altında tutulanların sayısı 295 bini geçti.

Bugüne kadat 639 bin kişiye test yapıldığı bildiriliyor.

3 Nisan verilerine göre Rusya'da hasta sayısı 4 bin 149 kişi. 

Önceki gelişmeler

Cuma akşamı Moskova'da 4 koronavirüs hastasının daha öldüğü açıklandı. Böyece ölü sayısı 38'ye çıktı.  Yetkililer ölenlerden 3'nün 80-86 yaşları arasında, birinin de 34 yaşında olduğunu belirttiler. Tüm hastaların zatürre hastası oldukları ve aynı zamanda koronavirüsü taşıdıkları bildirildi. 34 yaşındaki hastanın broniş ve kalp sorunları da olduğu ifade edildi.

Cuma sabahı yapılan resmi açıklamaya göre, Rusya'da koronavirüslü hasta sayısı son 24 saatte 601 arttı. Bunlardan 448'i Moskova'da.

Bu verler ışığında ülkede vaka sayısı resmi olarak 4 bin 149'a çıktı.

78 bölgede vaka kaydı yapıldı.

Bugüne kadar 281 kişi iyileşerek karantinadan çıkarıldı. 


CEZA 4 BİN RUBLE

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere  kesilecek para cezasını açıkladı. Moskova Duması'nda gerekli yasal düzenlemenin yapıldığını söyleyen Sobyanin, ilk ihlalde 4 bin ruble, ihlali durumunda 5 bn ruble ceza yazılacağını söyledi. 

Eğer yasağa rağmen özel araçla dışarı çıkılırsa ceza 5 bin ruble olacak, ayrıca araç da çekilecek ve ekstra araba çekme-park yeri parası ödetilecek. 

 
"SALGINDA ZİRVE GELİYOR..."

Rusya Sağlık Bakanı Nikolay Briko, vatandaşları uyararak "Rusya'da koronavirüs salgınında zirve geliyor" dedi. RIA'nın haberine göre Briko, "önümüzdeki birkaç gün içinde hasta sayısının artmasını beklediklerini, ancak daha sonra azalma başlayacağını söyledi.

Alınan önlemler sayesinde salgının yayılmasının yavaşlatıldığını belirten Sağlık Bakanı, soğuk günlerde virüsün daha aktif olduğuna dikkati çekti.

Öte yandan son 24 saatte Rusya'da 500 yeni vakanın kaydedildiği açıklandı.

Böylece vaka sayısı 2337'ye yükseldi. 73 bölgede koronavirüsü kaydedildi. 
Bu arada Rusya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı ile lgili farkı bilgiler medyaya yansımaya devam ediyor.  Ajanslar değişik bölgelerden ölüm vakalarını haber olarak bildirirken, dün akşam itibarıyla toplam ölü sayısının 17'yi bulduğu kaydedildi. Ancak resmi koronavirüs veri sitelerinde bu sabah ölü sayısı 9 olarak rapor ediliyordu. İzvestiya ise ölü sayısının 17'ye çıktığını teyit etti.

Pazartesi günü açıklanan resmi verilere göre, Rusya'da koronavirüs testi pozitif çıkanların sayısı 302 kişi arttı. Toplam sayı 1836'ya çıktı. Can kaybı ise akşam 17'ye yükseldi. İki ölüm vakası, bu sabah Vladimir bölgesinden ve Moskova'dan geldi. Moskova'da aynı zamanda diabet hastası olan 84 yaşındaki bir kadın hayatını kaybetti.  Üçüncü ölüm haberi ise öğleden sonra St. Petersburg'dan geldi. Bu bilgi şehrin valisi Aleksandr Beglov tarafından medyaya açıklandı.  Akşam da Podmoskovye bölgesinden 65 yaşındaki bir hastanın ölüm haberi duyuruldu. Daha sonra gece yapılan resmi açıklamada, Moskova'da yaları 76-86 arasında değişen 4 hastaın daha öldüğü bildirildi. 

Yetkililer yeni hastaların sadece yüzde 20'sinin yakın zamanda Avrupa'ya seyahat ettiğini, hastalığın ülke içinde yayılmaya başladığını vurguluyor.

Öte yandan hastaların yüzde 22'sinde hiç bir koronavirüs belirtisi olmaması da dikkat çeken bir başka nokta.

Yeni vakaların 212'si Moskova merkezde, 15'i Komi cumhuriyetinde, 8'i St. Petersburg'da, 7'si Moskova oblastta, 5'i Buryatya'da, 4'ü Arhangelsk'te çıktı. Şu ana kadar ülkede 85 idari bölgeden koronavirüs görülenlerin sayısı 71'e çıktı.  

Pazar günkü son rapor şöyleydi:

Rusya'da cumartesi günkü 3 ölümün ardından, koronavirüsten pazar günü iki can kaybı daha rapor edildi. Böylece resmi verilere göre ölü sayısı 9'a yükseldi. Hafta sonu Moskova'da iki, St. Petersburg ve Orenburg'da birer can kaybı oldu.  Akşam saatlerinde de Pskov'da 1 kişinin ölüm haberi geldi.

Son 24 saatte 270 yeni vaka saptanırken, toplam hasta sayısı da 1534'e çıktı.

Yeni vakaların 197'si Moskova merkezde,  27'si Moskova oblastta tespit edildi.

Yine son bir günde 15 hasta iyileşerek taburcu edildi, iyileşen toplam hasta sayısı 64 oldu.

 
CUMARTESİ GÜNKÜ VERİLER

Rusya'da son 24 saatte 228 yeni koronavirüs vakasu daha saptandığı açıklandı. Böylece vaka sayısı 1264'e yükseldi.  Bu arada koronavirüsten ölenlere son 24 saatte üç kişi daha eklendi. Medyaya yansıyan haberlere göre Orenburg şehrinde 57 yaşındaki bir erkek hasta hayatını kaybetti. St. Petersburg'dan da bir başka hastanın ölüm haberi geldi.  Akşam saatlerinde 69 yaşındki zatürre hastası bir kadının daha öldüğü haberi geldi.

Ölü sayısının 7'e çıktığı bildirildi.

Cuma günü Moskova'da ölen son hastanın 56 yaşında bir kadın olduğu, daha önce kanser tedavsisi sırasında akciğerlerinden birinin alındığı belirtildi.

Ülkede vaka sayısı  son 24 satte 196 vaka ile birlikte 1036'ya çıkmıştı.

YURT İÇİ SEYAHAT YASAĞI GÜNDEMDE

Bu arada yurt dışına uçuşları tamamen durduran Rusya, şimdi de ülke içinde seyahat kısıtlaması üzerinde çalışıyor. Ajanslar, hükümet gündeminde şu an bu konunun olduğunu, "evde kalın" çağrısına rağmen çok fazla   şehirler arası seyahat yapılması yüzünden etkili bir yasak kararı ilan edilebileceğini vurguluyor. Ülke içinde hava ve demiryolu taşımacılığına sınırlamalar getirilmesi bekleniyor. 

KREMLİN'DE İLK VAKA

Kremlin'den yapılan açıklamada, bir personele koronavirüs (Covid-19) bulaştığı bildirildi. Söz konusu açıklamayı Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov yaptı. Peskov, bir çalışanda Covid-19 tespit edildiğini ancak bu kişinin Devlet Başkanı Vladimir Putin'le daha önce temasa geçmediğini ifade etti.


ÜNİVERSİTE GİRİŞ SINAVLARI DA ERTELENDİ

Öte yandan Rusya'da normalde Mayıs ayından başlayan ve farklı dersler için farklı tarihlerde ay boyunca devam eden üniversiteye giriş sınavları ertelendi. Sınavlar 8 Haziran'dan itibaren başLayacak.  
 
HÜKÜMET OLAĞANÜSTÜ HAL YETKİSİ İSTEDİ

Bu arada ülkede koronavirüse karşı önlemler arttırılıyor. Hükümet, parlamentonun alt kanadı Duma'ya başvurarak, gerektiğinde ülkenin bir kısmında ya da tamamında olağanüstü hal ilan etme yetkisi istedi. Kremlin Sözcüsü Peskov, bunun sadece her türlü olasılığa karşı bir hazırlık olduğunu, şu an ülkede olağanüstü hali gerektiren bir durum olmadığını söyledi. Peskov, "Durum; pek çok ülkete göre daha iyi. Ülkemizde fiilen bir epidemi yok" dedi. 


"GÜNLÜK ZARAR 500 MİLYON RUBLE"

Rusya'daki havayolu şirketlerinin günlük zararının 500 milyon rubleyi bulduğu bildirildi. Rusya Havayolu Taşımacıları Birliği Başkanı Vladimir Tasun, Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov'a yazıdığı mektupta bu bilgiyi verdi ve devlet yardımı istedi.

Belousov da Putin ile görüşmesinde, zor durumdaki işletmelerin işten eleman çıkarmadan maaşları ödeyebilmeleri için VTB Bank üzerinden sıfır faizli kredi yardımı sağlama hazırlığı yapıldığını söyledi. 
 
"CİDDİYETSİZLER CEZALANDIRILACAK!"

Bu arada Başbakan Mihail Mişustin, karantina önlemlerine karşı "açıkça ciddiyetsizlik gösterenlerin" cezalandırılacağını söyledi.

Bu kişilerin hem kendi hem de başkalarının sağlığını tehlikeye attığını söyleyen Mişustin, idari cezaların arttırılması için çalışma yapıldığını söyledi.


"LÜTFEN SOÇİ'YE GELMEYİN!" 

Rusya'da salgınla baş edebilmek için bir hafta resmi tatil ilan edilirken, özellikle Moskova'dan Soçi'ye "kayak tatili için" gitmeye başlayanların artması üzerine uyarı geldi. Soçi Belediye Başkanı Aleksey Kopaygorodski, "Lütfenm hem bizim hem kendinizi sağlığı için hiç değilse bir hafta Soçi'den uzak durun, zaman tatili zamanı değil" dedi.

 Bu arada Moskova'da koronavirüs testleri pozitif çıkan  iki kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ölen kişilerin 88 ve 73 yaşlarında oldukları bildirildi. İki hastanının da zetürre teşhisiyle hastaneye kaldırıldukları belirtiliyor. Böylece ölü sayısı 3'e çıktı.

Rusya'da son 24 saatte 163 yeni koronavirüs vakası daha kaydedildi. Böylece vaka sayısı 495'den 658'e yükseldi. Rusya'nın 20 bölgesinde daha vaka saptandığı açıklandı.

Yeni vakaların 120'si Moskova merkezde, 6'sı Moskova bölgede.

Bu arada Rusya Sağlık Bakanlığı, koronvirüs vakaları konusunda kritik bir karar aldı. Buna göre, Covid-19 testi pozitif çıksa bile, eğer hastanın ateşi 38,5 derecenin altında ise, hastaneye kaldırılmayacak ve ev karantinası uygulanacak.

Moskova Sağlık Müdürlüğü'nden medyaya yansıyan bilgiye göre, "hafif koronavirüs vakası" olarak adlandırılan böylesi durumlarda, karantina hastanesine kaldırma uygulamasından vazgeçildi.

Bu kararın 23-30 Mart tarihleri arasında uygulanarak deneneceği de kaydedildi. 

Ateş 38,5 dercenin altındaysa, nefes darlığı sorunu yoksa, kandaki oksijen seviyesi yüzde 93'ü aşıyorsa evde karantinada tutulacak.

Bu arada Sputnik'in aktardığına göre, hastalığın şiddetlenmesi durumunda doktor çağırılması gerektiği belitildi. Açıklamaya göre, 65 yaş üstü kişiler, hamile kadınlar, kronik kalp yetmezliği hastaları, şeker hastaları, bronşiyal astım hastaları ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan kişiler mutlaka hastaneye yatırılacak.

Bununla birlikte evde tedavi olacak kişilerin "lopinavir" ve "ritonavir" adlı ilaçları kullanmaları, bol bol sıvı tüketmeleri, ateş yükselince de ateş düşürücü ilaçlar kullanmaları istenildi.
 
PAZAR GÜNÜ VAKA SAYISI 658'E ÇIKTI
 
Rusya'da koronavirüs vakalarının sayısı 658'e çıktı. Yetkililer son 24 saatte 163 yeni vakanın daha saptandığını duyurdular. Ölü sayısı ise resmi verilere göre hala 1 kişi.

Bu arada salgına karşı hükümet yeni radikal kararlar aldı: Buna göre, Rusya genelinde geçici olarak tüm gece kulüpleri, sinemalar ve eğlence merkezlerinin kapatılması kararlaştırıldı. 

Ayrıca restoran, bar ve kafelerde nargile içmek yasaklandı. 

Gerekli durumlara alkollü i.kiler ve kozmetik ürünleri de dezenfekte çalışmalarına kullanılacak.

Bu arada sabah saatlerinde ikinci ölüm vakasının gerçekleştiği haberi  Moskovski Komsomolets'in manşetinde yer almıştı. Haberde 69 yaşındaki bir kadının, Moskova yakınlarındaki Kommunarka karantina hastanesinde hayatını kaybettiği bildirildi. Yaşlı kadının zatürre teşhisiyle hastaneye kaldırıldığı, virüsü muhtemelen Portekiz'den dönen kızından kaptığı sanılıyor.  Bu bilgi henüz resmi makamlarca doğrulanmadı. Yetkililer ölüm nedeninin koronavirüs olmadığı görüşünde.

Daha önce de 79 yaşındaki bir kadın koronavirüsten ölen ilk hasta olarak kayıtlara geçmişti. 
 
Rusya'da koronavirüs vakası sayısının pazartesi sabah itibarıyla 438'e çıktığı bildirildi. Açıklamayı Rusya Başbakanı Mihail Mişustin yaptı. Son 24 saatta 71 yeni vakanın kaydedildiği açıklandı.

Rusya'da koronavirüs taşıyanların sayısı pazar günü açıklanan son rakamlarla 367 idi. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), son 24 saatte 61 kişide yapılan testin pozitif çıktığını duyurdu. Bu, bir günde kaydedilen en yüksek artış olarak kayda geçti. Yeni vakalardan 54'ü Moskova'da.

Genel tabloya bakıldığında hastaların 191'i Moskova merkezde, 35'i Moskova bölgesinde, 16'sı St. Petersburg'da. 

Yetkililer yeni hastalar içinde yabancı ülke vatandaşlarıın da olduğunu duyurdu ama hangi ülke vatandaşları olduğuna dair bilgi verilmedi. 

Bu arada Moskova'da virüs testi pozitif çıkan ve karantina hastanesinde tutulan hastalardan biri daha iyileşerek pazar gecesi taburcu edildi. Hastanın 16 yaşında olduğu, böyece iyileşen hasta sayısının 9'a çıktığı kaydedildi.

Rusya'da koronavirüs salgını nedeniyle gözlem altında tutulanların sayısının 36 bine çıktığı bildirildi.  Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) bugüne kadar kontrolden geçenlerin sayısını ise 82 bin olarak duyurdu. 

Salgın başladığından beri Rusya'da 156 bin kişi test tabi tutuldu. 

Bu arada iyileşen 3 hastanın daha taburcu edildiği bildirildi.

Moskova'da tüm spor salonlarının, havuzların, spor tesislerinin 21 Mart Cumartesi gününden itibaren kapatılması kararlaştırıldı. 
 
CUMARTESİ GÜNKÜ VERİLER

Cuma akşamı itibarıyla, son 24 saatte koronavirüs vakası Rusya'da  54 kişi daha artarak 253'e çıktı. Ölü sayısının 1 olduğu Rusya'dan cuma sabahının iyi haberi: Tedavi altında tutulan hastalardan iyileşerek taburcu edilenlerin sayısı 12'ye çıktı. 

Cuma günü açıklanan yeni vakaların 33'ü Moskova'da kaydedildi.

ÖLÜ SAYISI 10 BİNİ AŞTI...

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları 265 bin 976’ya ulaşırken, son 24 saatte koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 11 bin 186’ya yükseldi.
Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) küresel olarak etkisini arttırmaya devam ediyor.

18 Mart'ta dünya genelinde doğrulanan toplam vaka sayısı 218 bin 822’ye ulaşırken, aynı gün hayatını kaybedenlerin sayısı ise 8 bin 951’e yükseldi.

19 Mart günü dünya genelinde doğrulanan toplam vaka sayısı 26 bin 111 artarak 244 bin 933’e ulaştı, aynı gün hayatını kaybedenler ise 1080 kişi artarak 10 bin 31’e yükseldi.

Koronavirüse bağlı ölümlerin en fazla arttığı ülke olan İtalya, Çin’i geçerek en fazla ölümün meydana geldiği ülke konumuna yerleşti.

"PUTİN KENDİNİ HARİKA HİSSEDİYOR"

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kendisini harika hissettiğini ve koronavirüs testine ihtiyacı olmadığını söyledi.
Gazetecilerin Putin'e koronavirüs testi yapılıp yapılmadığı sorusu üzerine Peskov, "Devlet Başkanı'nın koronavirüs testi yaptırmasına gerek yok, zira belirtilerini taşımıyor. Tanrı'ya şükür kendisini harika hissediyor ve çalışmaya devam ediyor" yanıtını verdi.

Sputnik'in haberine göre, Putin'in Kırım ziyareti sırasında Rus liderle temas kuran herkesin koronavirüs testine tabi tutulduğunu kaydeden Peskov, "Bunların makul önlemler olduğunu düşünüyoruz. Devlet Başkanı'nın ve çevresindeki herkesin sorunsuz şekilde çalışmaya devam etmesi için önlemler alınmalı" dedi.

Peskov, şu anda herkesin 'aynı gemide' bulunduğunu ve farklı ülkelerde koronavirüse yakalanan kişi sayılarının kıyaslanmaması gerektiğini söyleyerek, salgınla mücadele için ortak çaba sarf edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Koronavirüsle mücadele alanındaki uluslararası işbirliğine de değinen Peskov, "Bildiğiniz gibi, çalışmalar yapılıyor ve doktorlarımızın halihazırda çok iyi buluşları mevcut. Doktorlar temas halinde, özellikle de Çinli dostlarımızla uluslararası işbirliği yürütülüyor. Devlet Başkanı Putin, Çinli mevkidaşı Şi Cinping'le yaptığı telefon görüşmesinde bu konuyu ele almıştı" diye konuştu.

Hiçbir ülkenin virüsün görülmesinin önüne geçemediğini ve bunun imkansız olduğunu da söyleyen Peskov, şu anda bu tehlikenin en aza indirgenmesi için çalışma yapıldığını ekledi.

KORONAVİRÜS AŞISI TEST EDİLİYOR

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) koronavirüse karşı geliştirilen aşı prototiplerinin testlerinin başladığını duyurdu. Rospotrebnadzor’un açıklamasına göre, koronavirüse karşı geliştirilen aşı prototipleri test edilmeye başlandı.

Prototipler, 'mümkün olan en kısa sürede' Vektor Devlet Viroloji ve Biyoteknoloji Bilim Merkezi tarafından geliştirildi.

RUSYA'DA TEYAKKUZ HALİ...

Rusya'da koronavirüs vakalarının artması üzerine ülke çapında "en yüksek hazırlık haline" geçildiği ilan edildi. Federasyonu oluşturan 85 bölgeden 80'inde "en üst düzeyde önlemlerin alınması" talimatı verildi. Koronivirüs tehdidi bulunmayan Orlov ve Tverskoy oblastları ile İnguşetya, Karaçay-Çerkez ve Çeçenistan'da ise şimdilik bu önleme gerek görülmedi.

Moskova dahil bu kapsama alınan tüm şehir ve bölgelerde tüm toplu gösteri ve etkinlikler yasaklandı. Tüm okullar "uzaktan eğitim" düzenine geçirildi. İşverenlere, hasta olduğundan kuşkulanılan çalışanlarını yetkili makamlara bildirme mecburiyeti getirildi. 

RUSYA'DA İLK CAN KAYBI...

Bu arada koronvirüsten ilk ölüm gerçekleşti. 13 Martta zatüree teşhisiyle hastaneye kaldırılan ve yeni tip koronvirüs bulunan 79 yaşındaki bir kadının Moskova'da hayatını kaybettiği açıklandı.  Hastanın diyabet, hipertansiyon gibi farklı kronik hastalıkları bulunduğu belirtildi. 

Rusya'da hasta sayısı ise 152 kişinin daha eklenmesiyle periembe günü 199'a yükseldi.

En fazla artış 12 kişiyle Moskova'da oldu. Beş hasta da Moskova civar kasabalarında kaydedildi. 

17 bin 900 kişi de karantinada.

İLK AŞI DENENMEYE BAŞLANDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Koronavirüs'e karşı aşının ilk testlerinin başladığını duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Koronavirüse karşı aşının ilk testlerine başlandığını belirtti.

Sputnik'in haberine göre; Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, "hayal edilemeyecek bir başarıya imza atılarak virüsün genetik dizisinin çıkarılmasından sadece 2 ay sonra Kovid-19’a karşı aşının ilk testlerine başlandığını" duyurdu.

Ghebreyesus, “Aşının ilk testleri, virüsün genetik dizisi çıkarıldıktan sadece 60 gün sonra aşının ilk testlerine başlandı. Bu hayal edilemeyecek bir başarı. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılara, deneysel ilaçları sistematik olarak değerlendirmelerini öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

OKULLAR 12 NİSAN'A KADAR TATİL

Rusya genelinde tüm okullar, 23 Mart'tan başlayarak 12 Nisan'a kadar tatile girecek. Eğitim Bakanlığı, bu dönemde internet üzerinden "uzaktan eğitim" yapılacağını duyurdu. Geçen hafta önce Moskova’daki tüm okullarda 21 Mart’tan 12 Nisan'a kadar zorunlu karantina uygulanacağı açıklanmıştı. 

ABD, İNGİLTERE, BAE UÇUŞLARINA SINIRLAMA

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, ABD, İngiltere ve BAE’ye olan uçuşların geçici olarak sınırlandırılması talimatı verdi. Başbakanlık resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, koronavirüsün yayılması nedeniyle 20 Mart gece yarısından itibaren Rusya’dan ve tersi yöndeki yolcu uçaklarına sınırlama uygulanacak. Moskova Şeremetovo Havaalanı’ndan Londra, New York, Abu Dabi ve tersi yöndeki tarifeli yolcu seferleri ile bu ülkelerden Rus vatandaşlarını taşıyan charter uçuşlar bu uygulamanın dışında tutulacak.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı’na 20 Mart’ta kadar sonuçlarla ilgili olarak hükümeti bilgilendirme talimatı verildi.

Sputnik'in haberine göre ayrıca, Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, 24 saat içinde havayolu şirketleri ve diğer ilgili tarafları bilgilendirecek.

Daha önce, Rusya; Çin, İran, Güney Kore ve AB ülkeleri İtalya, Almanya, Fransa, İspanya’nın yanı sıra Norveç ve İsviçre ile uçuşları sınırlandırma kararı almıştı.

 
Dünün gelişmeleri:

VAKA SAYISI 114'E ÇIKTI
Rusya'da koronavirüs vakası sayısı 114'e çıktı. Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, bunlardan 10 vakanın ülke içinde temas sonucu bulaşma olduğunu, 104 vakanın ise yurt dışından geilenlerden oluştuğunu açıkladı.

Covid-19 şu an Rusya'nın 26 bölgesinde kaydedildi. 

Son 24 saatte 21 vaka eklenmiş oldu.

RUSYA'DAN VATANDAŞLARINA "YURDA DÖN" ÇAĞRISI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, yurt dışında bulunan vatandaşlarına "ülkeye dönme" çağrısı yaptı.

Bakanlıktan yayınlanan yazılı açıklamada, "Rusya'ya dönüş imkanının hala mümkün olduğu ülkelerde vatandaşlarımızın bunu kullanmalarını öneriyoruz. Rus diplomatlar her türlü yardıma hazır" denildi.
 
PUTİN: "KONTROL ALTINDA"

Başkan Putin, hükümetle yaptığı toplantıda, "Zamanında alınan önlemler sayesinde Rusya'da koronavirüs kontrol altında" dedi.
   
"AVRUPA'DAN DÖNEN HERKESE KONTROL"

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu ( Rospotrebnadzor), Moskova dışında ülkenin tüm bölgelerinin yöneticilerine bir genelge yollayarak, son iki hafta içinde Avrupa'dan gelen tüm vatandaşların kontrolden geçirilmesini istedi. Ayrıca son bir ay içinde dönen ve grip semptomu olan herkes için de aynı talimat verildi. (M. Komsomolets)
 
PUTİN İÇİN ÖZEL ÖNLEMLER

Kremlin'de Başkan Putin'in katılacağı etkinlikler için koronavirüse karşı tedbirler arttırıldı. Buna göre Kremlin'e girişte gazetecilerin ateşi üç kez ölçülecek.  

FUTBOL MAÇLARI İPTAL EDİLDİ

Rusya Futbol Federasyonu, tüm lig maçlarını erteledi. 10 Nisan'a kadar maçlara ara verildi. 

"AŞI BULUNMASI 6 AY SÜRER"

Rusya veya bir başka ülkede koronavirüs aşısı bulmanın en az 6 ay süreceği iddia edildi. Bu açıklamayı Rus akademisyen Mihail Şelkaçov, RIA ajansına yaptı.Şelkaçov, virüsün gelişmesinin soğuk havada daha kolay olduğunu, ama sıfırın altı sıcaklıkta ve yoğun nem ortamında gelişmediğini söyledi. 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronavirüs yüzünden evde çalışma düzenine geçtiniz mi?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi