Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya iş gücü piyasası: En çok hangi alanlarda eleman açığı var?

Rusya'da bazı alanlarda eleman bulma sıkıntısı şirketlerin en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Rusya emek piyasasında proje danışmanı, mühendis, işçi ve sigortacı açığında artış olduğu belirtiliyor. 

İzvestiya gazetesinin insan kaynakları portalı Headhunter'ın verilerine dayandırdığı habere göre, Ocak ayında bu meslekler için eleman arama ilanı veren işverenler ortalamada sadece 2 başvuru alabildi.

Uzmanlar personel açığı nedeniyle sanayi üretiminin yavaşlamasının söz konusu olabileceği yönünde uyarıda bulunuyor. Mühendis açığını yaratan etkenler arasında maaşların nispeten düşük olması da var.

Headhunter verilerine göre, Ocak ayında her 100 iş ilanına ortalama 710 CV düştü. Analistler bu oranın 7,1'lik endeks değerine karşılık geldiğini belirtiyor. Bazı meslek kategorilerinde bu değer 2'nin altında. İş danışmanı kategorisinde ise sadece 1,1.

Mühendislik dallarında 1,3 olarak hesaplanan endeks, sigorta sektöründe 1,9, tıp ve eczacılıkta 2,3, bilişimde 2,9, otomotivde 3,2, satışta 3,2, bankacılık, inşaat ve restoran sektörlerinde 3,6. Buna karşın muhasebe, hukuk, idari personel ve eğlence sektörlerinde endeks değeri 7 ile 13 arasında. Yani bu kategorilerde iş arayan kişilerin sayısı, boş pozisyonlara göre daha fazla. 

20.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sokağa çıkma yasağı aile ilişkileriniz nasıl etkiledi?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi