Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'nın Çin'e ihracatına virüs darbesi: 45 günde 450 milyon dolar kayıp

Çin'i etkisi altına alan ve dünyaya yayılmasından korkulan koronavirüs salgını Rusya'nın bu ülkeye ihracatını da olumsuz etkilemeye devam ediyor. Federal Gümrük Servisi (FTS), son 45 günde Rusya'nın Çin'e ihracatının yüzde 27,6 oranında azaldığını ve kaybın 450 milyon doları bulduğunu açıkladı. 

Aynı dönemde Rusya'nın Çin'den gerçekleştirdiği ithalat ise yüzde 11,8 oranında artış kaydetti. Ancak söz konusu artışın Ocak ayına ait olduğu, Şubatla birlikte ithalatın da düşüş eğilimine girdiği belirtiliyor.

Rusya'da küçük ve orta ölçekli işletmelerin çatı kuruluşu Opora Rossii'nin yetkilileri, zararlarını telafi etmek için hükümetten yardım isteyeceklerini duyurdu.

Rusya'nın ihracatında en çok düşüş kaydeden kalemler maden filizleri, yağ, balmumu, unlu mamüller, tahıl ve kereste olarak açıklandı. Buna karşın yakıt malzemeleri ve kimyasal ürün ihracatı artış gösterdi.

COVİD-19 (koronavirüs) salgınının boyutlarının anlaşılmasından sonra Rusya Çin'den bazı tarım ürünlerinin ihracına yasak getirmişti.

20.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronavirüs yüzünden evde çalışma düzenine geçtiniz mi?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi