Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya’yı sarsan AIDS videosu

Rusya’da 5 gün içinde 12 milyondan fazla izlenen bir video, halkın “HIV testi” yazarak internette yaptıkları aramaları, sadece Google’da yüzde 5 bin 500 arttırdı. Ülkenin Youtube’dan yayın yapan en ünlü vlog (videoblog) gazetecisi Yuri Dud’ün (fotoğrafta) 1 saat 48 dakikalık “Rusya’da AIDS - Kimsenin hakkında konuşmadığı salgın” adlı videosu ülkede geniş yankı yarattı.

Belgeselde de açıklanan resmi verilere göre Rusya’da 37 bin kişi HIV yüzünden hayatını kaybetti. Böylece günde ortalama 101 kişi AIDS kurbanı olarak istatistiklere geçti. Rusya’da şu an 1 milyondan fazla HIV hastası yaşıyor.

Hastalardan doktorlara kadar geniş bir yelpazeden insanlarla yapılan röportajlara yer verilen, hastalığın Rusya’da bir salgın haline geldiğine vurgu yapan programın ardından, HIV testi hakkında bilgi edinmek isteyenler internet arama motorlarına rekor giriş yaparken, test yaptıranların sayısı da patladı. 

İşte Dud'ün AIDS konulu videosu:
 

 


Rusya'da HIV virüsü taşıdığı tespit edilen kişilerin sayısındaki ciddi artış sürüyor. Ülkede HIV virüsü gözlenen bölgelerin sayısı son üç yılda yüzde 40 attı. 13 bölgede HIV virüslü kişilerin toplam nüfusa oranı yüzde 1'in üzerinde. 

RBK'nın aktardığı verilere göre, Rusya'da 2018 yılında HIV virüsü bulaşan kişilerin yüzde 70'i 30-50 yaş grubunda ve çalışabilir nüfusa dahil.

HIV virüslü kişilerin nüfusa oranının yüzde 1'i geçtiği yerler İrkutsk, Sverdlovsk, Kemerovo, Samara, Orenburg, Hantı-Mansiysk, Çelyabinsk, Leningrad, Tümen, Novosibirsk, Perm, Ulyanovsk ve Kırım.

Resmi verilere göre, ülkenin 35 bölgesinde HIV hastalarının bölge nüfusuna oranı yüzde 0,5'in üzerinde. HIV bulaşanların sayısının arttığı küçük şehirler arasında Severouralsk, Kirovograd, Tolyatti, Verhnıy Ufaley, Novotroitsk, Leninsk-Kuzentskiy ve Orsk, Beryozniki yer alıyor.

Uzmanlar ülkede HIV virüsünün buşama hızının önümüzdeki yıllarda artmaya devam edeceğine kesin gözüyle bakıyor. 

Rusya'da en yaygın HIV bulaşma yolu heteroseksüel ilişki. Korunmasız cinsel ilişkinin yaygın olduğu ülkede prezervatif satışları düşüşte. HIV konusunda çalışan doktorlar, AIDS tehlikesiyle ilgili devlet tarafından yeterince uyarılmayan ve alım gücü sürekli düşen halkın prezervatif satın almadığına dikkat çekiyor. 

2018 itibarıyla Rusya'da HIV teşhisi konan kişilerin sayısı 1 milyonun üzerinde. HIV'e yakalananların oranının en yüksek olduğu bölge yüzde 1,8 ile İrkutsk. Bu bölgede her 55 kişiden biri HIV hastası. 16.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sokağa çıkma yasağı aile ilişkileriniz nasıl etkiledi?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi