Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Çifte vatandaşlık yasasına Duma'da onay

Yabancıların Rusya vatandaşlığı almasını kolaylaştıran yasa tasarısı parlamentonun alt kanadı Duma'da ikinci görüşmede kabul edildi. Düzenleme ile birlikte eski SSCB vatandaşlarının Rusya vatandaşlığı almasının kolaylaştırılması hedefleniyor. Ancak düzenleme diğer ülke vatandaşlarına da kimi kolaylıklar sağlıyor.

Konuyla ilgili bir haber yayınlayan Kommersant gazetesi tasarının yasalaşmasının ardından vatandaşlık başvurusu değerlendirme süresinin 6 aydan 3 aya ineceğini yazdı. Bu kolaylıktan yararlanabilecek olanlar, annesi ya da babası halihazırda Rusya'da yaşayanlar ve eski SSCB vatandaşları ile sınırlı. 

Ek olarak, 3 aylık süreden yararlanmak için Rusya'da yaşıyor olma şartı aranıyor. Ülke sınırları dışından yapılacak başvurularda inceleme süresi yine 6 ay.

Devlet Başkanı Vladimir Putin'in direktifi üzerine hazırlanan tasarının getirdiği en büyük yenilik ise Rusya vatandaşı olmak için mevcut vatandaşlıktan vazgeçme şartının kaldırılması olmuştu.

Tasarı nüfusu darboğazda olan Rusya Federasyonu'na 5 ile 10 milyon arası yeni vatandaş kazandırılmasını hedefliyor. Tasarı Duma'da yapılacak üçüncü oturumun ardından bu kez parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde rutin onaydan geçip imza için Putin'in önüne gelecek.

14.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi