Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"Erdoğan'ın Türkiye'yi koruma çağrısı anlaşılmaz, Türk birlikleri başka ülkede"

“Erdoğan’ın Türkiye’yi Suriye’nin saldırılarından koruma çağrısı yapması, anlaşılmaz bir durum; çünkü Suriye güçleri Türkiye’de bulunmuyor, tam tersi söz konusu.” Bu yorum Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi Genel Müdürü Andrey Kortunov’a ait.

Business FM’e İdlib’deki son gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulunan Rus uzmanların görüşleri şöyle: 

Andrey Kortunov (Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi Genel Müdürü)

“Erdoğan’ın Türkiye’yi Suriye’nin saldırılarından koruma çağrısı yapması, anlaşılmaz bir durum; çünkü Suriye güçleri Türkiye’de bulunmuyor, tam tersi söz konusu. Türk birlikleri Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanmasına karşı duruyor. Bu da inkar edilemez.

Diğer yandan, tabii, Erdoğan’ın endişeleri de anlaşılır. İdlib’de Suriye’nin operasyonlarının şiddetlenmesi halinde, Türkiye’ye yeni bir mülteci akını yaşanacağını ve ülkesinde siyasi istikrarsızlık olabileceğini düşünüyor.”

Aleksey Malaşenko (Uygarlık Diyaloğu Enstitüsü Bilimsel Araştırmalar Bölümü Müdürü)

Soçi mütabakatı ve diğer benzer anlaşmalar, formalite olmaktan öteye gitmedi. Bu, sürecin devam ettiğini, müzakerelerin sürdüğünü ve ne Rusya'nın ne de Türkiye'nin başka bir seçeneği olmadığını gösteriyor.

Bu devletler, bir şekilde Suriye'ye çok fazla bağlılar ve korkunç bir çatışma yaşanmasından kesinlikle endişe ediyorlar. Suriye, kendine izin verildiği şekilde hareket edecek. Orada yaşanan bir anlamda, karşılıklı korku ve spelükasyon.” 

13.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi