Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"Putin ikisi arasında hakem olmalı"

İdlib krizi yüzünden Ankara ile Moskova arasında gittikçe tırmanan siyasi tansiyon ve bölgede artan çatışmalar, Rusya basınında yankı bulmaya devam ediyor. Kommersant gazetesi bugünkü manşetinde Erdoğan'ın Şam ve Moskova'ya ultimatom verdiğini ve ilk kez Rusya'yı Suriye'deki saldırılarda sivilleri öldürümekle doğrudan suçladığını yazdı. l

Moskovski Komsomelts gazetesinde çıkan Mihail Rostovski imzalı bir değerlendirmede ise, Rusya'nın çatışmadaki pozisyonu ele alındı. Rostovski, Rusya'nın Esad yönetimi ile çıkara dayalı bir ilişkisi olduğunu hatırlatarak, Putin'in tarafların anlaşmaya yanaşmama tavrından ileri gelen yükü üstlenmemesi gerektiğini yazdı. Analist, Esad-Erdoğan geriliminin Rusya'nın dış politikası açısından ciddi problemlere gebe olduğunu da vurguluyor.

Rostovski'ye göre, olası risklerden kaçınmanın yolu, Rusya'nın iki ülke arasında bir hakem rolü oynamakta ısrarcı olmasından geçiyor. Ankara ile Şam arasında arabuluculuk için Moskova'nın aktif olarak çalıştığı, Türk ve Suriye isthbarat başkanlarının kısa süre önce Moskova'da buluştukları medyaya yansımıştı.

Analist, değerlendirmesinde şu satırlara da yer verdi:

"Esad'la birbirimize ne kadar bağımlı olursak olalım, onun bütün davranışlarından kendimizi sorumlu tutamayız. Eğer Suriye Devlet Başkanı kendisinden çok daha güçlü bir Türkiye ile 'savaşçılık' oynamak istiyorsa, bu onun sorunu olmalı. Öte yandan, Türkiye Cumhurbaşkanı da bir kere daha Moskova'yı gücendirecek bir hamle yapma aşamasında ise de, son derece soğukkanlı tepki vermek gerek."

Son olarak, Rostovski, stratejik açıdan Türkiye ile Rusya'nn çıkarlarının örtüşmediği kanısında. Buna göre, iki ülke arasında oldukça sıcak bir işbirliğinin yaşandığı ve uçak krizi ile birlikte artık geride kalan o dönem, tarihin bir anomalisi olmaya daha yakın. Normal olansa, Rusya ve Türkiye'nin yollarının er veya geç ayrılması.

13.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi