Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Lukaşenko'dan havada rüşvet operasyonu

24 Ocak günü, Belarus’un başkenti Minsk’ten bir yolcu uçağı havalandı. Devlet havayolu Belair'in tarifeli Münih seferini yapan uçak Polonya semalarındayken, Minsk’ten gelen “acil” kodlu bir emirle ansızın rotasını değiştirdi, Belarus’un sınır şehirlerinden Grodno’ya indi. Yolculara bir açıklama yapılmadı. Herkes "teknik bir arıza” olduğunu düşünerek kaygıyla beklemeye başladı.

Derken uçağın kapısı açıldı. İçeriye çok sayıda güvenlik görevlisi girdi. İçlerinden biri, bir isim listesi okudu ve bu kişilerin uçaktan derhal çıkmalarını emretti. Şok yaşayıp uçağı terk edenler arasında çocuk yaşta birkaç kişi de vardı. Sonra uçak kalan "sakıncasız" yolcularla, birkaç saatlik rötar sonrası yeniden Münih istikametinde havalandı.

Bu “tuhaf” olayın ardından Belarus’ta hiç bir resmi açıklama yapılmadı. Farklı dedikodular yapıldı ama işin aslı öğrenilemedi. Ta ki Belarus’u “demir yumrukla” yöneten Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko dün kameraların önünde yumruğunu sıkıp bağırarak tüm ayrıntıları açıklayana kadar:

Lukaşenko, uçağı havada çeviren emri kendisinin verdiğini, “ülkeyi soyan ve aileleri ile birlikte Avrupa’ya kaçan bazı önemli makamdaki kişilerin tutuklandığını ve hepsinin kodesi boyladığını” duyurdu.

BBC Rusça servisinin aktardığına göre, olayın perde arkasında, Belarus’ta tamamı devlete ait olan dört şeker fabrikasının müdürleri ve aile mensupları, toplamda 11 kişi son dakika operasyonu ile gözaltına alınmıştı.

Lukaşenko yolsuzluk şemasını da açıkladı:

Devlet şeker fabrikalarının yöneticileri Moskova’da bir “paravan şirket” ve ticaret merkezi kurmuştu. Belarus’ta üretilen toz şekeri bu şirkete iç piyasanın sübvansiyon fiyatıyla satıyor, o şirket de Moskova’da piyasa fiyatına Rus şirketlere ve hatta Belarus’a geri satarak milyonlarca doları cebe atıyordu. Lukaşenko, “Hatta Belarus’a geri satacakları şekeri oraya yollama zahmetine girmeden, sadece evrakları götürüp getirmişler” dedi.

Rus vergi kayıtlarına göre şirketin 2018 cirosu 155 milyon doları buluyor. 

Analistler son yıllarda Belarus’ta sağlıktan gıda sektörüne, devlet kontrolündeki şirketlerin üst düzey yöneticilerin adlarının karıştığı çok sayıda büyük yolsuzluk soruşturması ve tutuklamalar olduğuna dikkati çekiyor. 

Davalarla ilgili objektif bilgiler kamuoyuna yansımasa da, bu tür yolsuzluk operasyonlarının ülkeyi 1994’dan beri aralıksız tek başına yöneten Aleksandr Lukaşenko’nun “son sosyalist lider” olarak popüleritesini arttırdığına dikkati çekiyorlar. 

Rusya ile son dönemde. pek çok konuda siyasi polemiğe giren ve Kremlin’le ilişkileri gittikçe gerinleşen Lukaşenko’nun AB, ABD ve Çin ile ilişkileri geliştirme çabaları da dikkati çekiyor. Lukaşenko son olarak Rusya’nın kendilerine pahalıya petrol sattığını söyleyerek rafineriler için Norveç’ten petrol almaya başlamıştı.  

4.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi