Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Çavuşoğlu: "S-400'ler NATO ile uyumlu"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin satın aldığı füzelerle ilgili "Rusya'nın S-400 hava savunma sistemi NATO ile uyum içinde olabilir, bu konuda bir çalışma grubu oluşturulmasına ihtiyaç var" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Rusya'dan aldığımız S-400 savunma sistemi NATO ile uyumlu. Bu konuda bir çalışma grubu kurmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen 50. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamındaki temaslarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu, Rusya'nın S-400 hava savunma sisteminin NATO ile uyumlu olduğunu belirterek bir çalışma grubunun gerekli olduğunu söyledi. 

'Muhataplarımız Türkiye'nin Suriye ve Libya'daki çabalarının farkında'

Zirve boyunca pek çok panel ve açık oturuma katılan Çavuşoğlu, muhataplarının, Türkiye'nin, Suriye ve Libya'da ateşkes için sarf ettiği çabaların farkında olduklarını söyledi.

Çavuşoğlu, Suriye Anayasa Komitesi'nin Türkiye, Rusya ve İran'ın katkılarıyla kurulduğuna işaret ederek, "Diğer ülkelerin çabalarını yok saymıyoruz ama daha görünür olabilirlerdi" ifadesini kullandı.

Yoğun geçen Davos programında iki günde 15 ikili görüşme yaptığı bilgisini paylaşan Çavuşoğlu, bugün de yoğun temaslarına devam edeceğini vurguladı.

Libya'da tek çözümün, siyasi çözüm olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, muhataplarına Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı milislerin lideri Halife Hafter'e baskı kurularak ateşkesi bozmaması gerektiğini ilettiğini, bunun ardından daha kapsayıcı bir sürece geçebileceklerini anlattığını dile getirdi.

Pedersen, Moskova, Şam ve Ankara'ya ziyaretler gerçekleştirecek

Çavuşoğlu, ikinci turu başarısızlıkla sona eren Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının yeniden başlamasına ilişkin görüşlerini de açıklayarak, "Pedersen de çaba sarf ediyor. Biz de hem İstanbul hem de Berlin'de Ruslardan rica ettik. Artık rejimin bu siyasi sürecin önünü tıkamaması gerekiyor" dedi.
'İkinci turun başarısızlığının, rejimin masaya anayasa konularıyla alakası bulunmayan siyasi ön şartlarla gelmesinin sebep olduğuna' vurgu yapan Çavuşoğlu, "Örneğin, anayasayı görüştüğü muhalefeti ve onların temsilcilerini terör örgütü olarak ilan etmeyi teklif etti. Bu 'ben siyasi çözüm istemiyorum, askeri çözüm istiyorum' demektir. Yine muhalefet burada da olgun bir tutum sergiledi" ifadelerini kullandı.

Anayasa Komitesindeki tıkanıklığın açılması için gerek Türkiye'nin gerekse de Pedersen'in çaba sarf ettiğini anlatan Çavuşoğlu, Pedersen'in bu kapsamda, Moskova, Şam ve Ankara'ya ziyaretler gerçekleştireceğini bildirdi. (Sputnik)

23.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronavirüs yüzünden evde çalışma düzenine geçtiniz mi?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi