Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Türkiye'deki konaklama vergisi sonrası "Ruslar alternatif arayışında" kulisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin turistlerdenotel konaklamaları için yüzde 2'lik konaklama vergisi alınmasını öngören yeni bir yasayı kabul etmesi, Rusya'da yankı buldu. Medyada, "Türkiye biraz daha pahalanadı, ek vergi geldi, Rus turistler alternatif aranaya başladı" haber ve yorumları öne çıkarılmaya başlandı.

Türk turizm sektöründen bazı uzmanlar ise, "Bu tür vergi dünyanın her turistik ülkesinde, şehrinde, özellikle yerel yönetim hizmetlerine katkı için uygulanıyor. Turistlere ağır yük getirecek kadar yüksek değil. Ama kimleri bunu fiyat kırmak için baskı unsuru yapma arayışında" değerlendirmesini yapıyor. 

Rusya Tur Endüstrisi Birliği Başkan Yardımcısı Yuri Barzıkin TBMM'nin kararını Ura.ru portalıyla söyleşisinde değerlendirirken, "Türkiye'den daha ucuza tatil yapılabilecek tek yer Mısır, ama yazın orası çok sıcak, şimdi ise kapalı. Alternatiflerden biri Tunus, bir diğeri Akdeniz'e kıyısı bulunan diğer ülkeler" şeklinde konuştu.

Rus yetkili, piyasadaki talebi etkileyebilecek seçeneklerin çıkması durumunda Türkiye'nin verdiği fiyatların düşmeye başlayacağını da sözlerine ekledi.

RİA ajansına konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, konaklama vergisinin 1 Nisan 2020'den itibaren yürürlüğe gireceğini ve yüzde 1 oranında olacağını söylemişti. Ayık, vergi oranının 1 Ocak 2021'den sonra yüzde 2'ye çıkacağını hatırlattı. 

Konaklama vergisi, konaklama tesisinin türü esas alınarak, tesisin türüne göre ve "kişi başına gecelik" olarak hesaplanacak. Tatilciler 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 18 lira, 2 ve tek yıldızlı oteller, pansiyon, motel, apart hotel ve kampingler için 6 lira vergi ödeyecek. 

Vergiyi destekleyenler, her yıl milyonlarca turistin akının uğrayan şehirlerin yerel bütçelerinin hizmetleri karşılamakta zorlandığını, konaklama vergisiyle bütçelere az da olsa katkı sağlanacağını, yabancı turistlerin büçelerine de abatrtıldığı gibi bir yük getirmeyeceğini savunuyor. 

11.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi